Hallonsorbet

Frukt & bär Glass

 

Hej hej

Sorry för tystnaden men vi har haft loppis i området i dag. Total kaos. Hehe. Sååå mycket folk och strålande sol. Nu har vi precis kört i väg det sista till tippen/myrorna/etc och plockat ihop och jag är heeeelt färdig. Slagit mig ner vid poolen hos grannen som lockade med ett glas Aperol Spritz. 

Sommartider är glasstider. Så himla gott! Blivit mer en glassmänniska än en godismänniska på äldre dar tror jag.. Denna sorbet (arla) är jättegod, kan göras i glassmaskin men går lika bra utan också. Rör gärna om i formen någon gång medan den fryser bara.
Hallonsorbet
4 port

1 vaniljstång
1 dl vatten
1 dl strösocker
250 g hallon
3 dl gräddfil

Halvera vaniljstången på längden. Lägg den i en kastrull med vatten och socker. Koka i 2 min, låt kallna helt. Ta upp vaniljstången. Mixa hallonen med sockerlag och vänd ner gräddfilen. Kör till en tjock sorbet i glassmaskin eller frys smeten i en bunke.

 

 

KRAM

Kommentera

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

0