
Hej hej
Hittade ett recept hos söta Fridas bakblogg på dessa Chili cheese bollar som jag testade. Blev himla himla goda, smaken påminner främst om såna jalapeno poppers ni vet? Älskar både chilicheese (typ de man köper i snabbmatskedjorna) och jalapeno poppers (brukar finnas på tex Fridays och såna ställen). Perfekt tilltugg!
Chili cheese, 25 st:
3 dl finriven goudaost
10 skivor hamburgerost – cheddar
1 dl philadelphia naturell
1 dl finhackad (inlagd) jalapeno
0.5 tsk salt
0.5 tsk chili flakes
Frityrsmet:
1 ägg
0.75 dl mjölk
0.75 dl vetemjöl
0.5 tsk salt
Panering:
1.5 dl vetemjöl
3 dl panko
Ostsmeten: Blanda alla ingredienser till en tjock ostkräm/deg. Rulla till 25 jämnstora bollar och lägg åt sidan.
Frityrsmeten: Vispa upp ägget lätt och tillsätt sedan resterande ingredienser. Rör ihop till en klumpfri smet. Strö ut vetemjöl på ett fat och panko på ett annat. Tag ostbollarna och rulla dem i vetemjöl, doppa sedan i frityrsmeten och rulla till sist i panko.
Hetta upp olja till 170°C. Fritera ostbollarna snabbt tills de fått en gyllene färg, ca 1 min (inte för länge då rinner osten ut). Tag sedan upp dem och lägg på ett fat med hushållspapper. Servera direkt.

Testa dessa!
KRAM
Åh vilket bra tips, tack för recept. Älskar också detta!! Men våran fritös har gjort sitt, har du tips på ngn bra?? Tack för svar =)
Ha en fin helg
Ser helt underbart goda ut 🙂
Brukar ta kavlis hot jalapeno ost i små krustader och gratinera lite. Såååå gott