
Hej hej
Lite barnvänlig och vintervänlig mat. Som lätt görs vuxenvänlig (iallafall Victoriavänlig) med massvis av koriander. Ahhh huur kan man inte gilla koriander. Blir nästan provocerad av alla som säger att de inte gillar (och nästan avskyr). Har de verkligen provat undrar jag??
Det har de säkert jag avskydde det själv för några år sen. Så det finns hopp menar jag, ge inte upp utan prova snart igen 🙂
(appropå det kanske jag skulle prova sushi snart igen, jag hatar det lika innerligt som en inbiten korriandermotståndare)

Busenkel tacosoppa. Man kan ju stoppa ner lite vad man vill, majs och paprika brukar vara poppis. Jag gör den lite mer plain, tycker det är godast med bara köttfärs och potatis. Och sen toppar jag med creme fraîche och k o r i a n d e r då. Mmmmm!

Servera nachochips till, ett måste. Gärna med ostsmakl!
Tacosoppa
4 port
500 g nötfärs
1 gul lök
4 potatisar
5 dl vatten
500 g passerade tomater
1 förp tacokrydda
1 tsk socker
1 kalvbuljongtärning
salt & peppar
Bryn lök och färs i lite smör i en gryta. Häll på vatten, passerade tomater, kalvbuljong och kryddblandningen. Skala och skär potatisen i tärningar. Lägg i dem och låt soppan puttra tills de blivit mjuka. Smaka av med lite socker, salt & svartpeppar.
KRAM
Låter gott! Håller med om koriander. Kan verkligen bli sugen på det och det brukar sluta med tacos eller vietnamesiska vårrullar med massa koriander i. Jag har hört att man kan träna sig till att börja gilla koriander 🙂
Det måste nog vara så, jag har gått från total motståndare till korianderlover!!! kram
I hear you! Älskar koriander, stoppar inte sushi i munnen. Provat några gånger, men nej, det går bara inte. Huvva.
Haha det är så SYND för jag tycker det ser så himla läckert ut med sushi och låter så gott när alla sushifrälsta går på men nä det går bara inte. Gillar inte kallt ris, ännu mindre med risvinäger i, avskyr rå fisk, tål inte avokado, tycker sjögräs smakar sopor och japansk soja har jag inte mycket för och det enda wasabi smakar gott på är nötter. haha. Men vem vet, endera dan kanske man börjar gilla det 🙂 kram
Håller med, det ser så fräscht ut, men vi får trösta oss med att det inte är så rackarns nyttigt ändå så vi kan lika gärna gotta oss med annat.
Jag hörde någonstans att vissa människor har en gen som gör att koriander smakar äckligt. Jag är inte helt säker på detta, men det ploppade upp i huvudet när du skrev om koriander.
Vad god soppan ser ut!
Oj vad lustigt, det skulle ju förklara en del hahaha. Men jag avskydde koriander förr sen plötsligt började jag ÄLSKA det så jag vet inte? Testa soppan, supergod! kram
Tog mig 1,5 år att äta sushi. Idag kan jag äta o ibland kommer suget. Älskar sushi med chili majonnäs o Philadelphia o koriander o laxen eller friterat.. då är det varmrökt lax i! Mums!! Lycka till.. dont Give up! kram!
Tack för dina recept som piggar upp en vintertrött matmamma. Denna soppa blir god och värmande på söndag. Det här med koriander….nja ibland är det gott och ibland inte……förut gillade jag det aldrig så det finns hopp.
Koriander ibland säger jag, sushi däremot äter jag gärna varje dag Soppan ska jag prova, perfa som fredagsmiddag imorgon
Tack för tips! Ska absolut provas
Det finns belägg för att genetiken har betydelse för hur människor uppfattar koriander; koriander innehåller bland annat S-linalool, samt aldehyder – vilka ger upphov till aromen både hos koriander, och produkter så som tvål och diverse rengöringsmedel. Det har visat sig att det krävs en viss typ av receptorgener för att känna av denna arom i koriander – vilket inte alla har. Men de som har dessa receptorgener känner av aromen starkt, vilket ger upphov till den sk. tvålsmaken. Så det verkar inte som om alla kan lära sig gilla koriander, ur ett rent biologiskt perspektiv.
Reste själv runt i Asien och hade ingen aning vad färsk koriander smakade tills jag fick det till i princip varje maträtt jag blev serverad. Efter 6 månader med koriander på nästan daglig basis tycker jag fortfarande det är det vidrigaste I smakväg…så nog hade det allt varit trevligare om man kunnat lära sig gilla det men tyvärr. No luck!
Det stämmer som Amanda säger att det att vissa av genetiska skäl inte klarar koriander, (här står det mer och är länkat till studierna https://www.nature.com/news/soapy-taste-of-coriander-linked-to-genetic-variants-1.11398.) Jag bodde i Sydamerika i lite mer än två år, fick koriander i det mesta och tyckte att allt smakade tvål och diskvatten… Riktigt hemskt, och det stör mig så ofantligt att jag förmodligen inte kan lära mig att tycka om det!! Sedan finns det ju förstås andra som inte gillar koriander ändå, fast det inte är genetiskt och säkerligen kan lära sig att tycka om det.
Är du i Karlstad så testa sushin hos Happy Kitchen. Deras rullar med färskost är