Kärleksmumskladdkaka

Bakverk & Desserter Choklad Kladdkaka

Dsc 8087

Hej hej

Gjorde en såå god kladdkaka med kärleksmumstopping. Älskar kärleksmums. Älskar nog alla bakverk med touch av kaffe (förutom tiramisu då).

Kärleksmumskladdkaka

kaka:
3 ägg
3 1/2 dl socker
1 tsk vaniljsocker
3/4 dl kakao
2 dl mjöl
150 g smör

Smält smöret. Blanda de torra ingredienserna och rör ner smöret. Knäck äggen och blanda ner dem och rör till en slät smet. Häll den i en smord form, ca 20 cm. Grädda i 175 grader cirka 20 min. Kakan ska fortfarande vara rejält kladdig i min (det sätter sig sen).

glasyr:
75 g smör
2 msk kaffe
2 msk kakao
2 tsk vaniljsocker
3½ dl florsocker
kokos

Smält smöret och blanda i övriga ingredienser till en slät glasyr. Bred den över kakan och strö över kokos. Låt kakan kallna i kylen och servera med vispad grädde.

 

Dsc 8084 Dsc 8094 Dsc 8091 Dsc 8096 Dsc 8112

Galet gott! Testa denna.

KRAM

7 Kommentarer

7 kommentarer till “Kärleksmumskladdkaka

  1. Åh älskar kärleksmums! Ska baka det ikväll, kanterna är farligt goda när den är precis nybakad och man lagt på toppingen 🙂
    Ska testa den här nästa gång!

    1. Häller på den ganska direkt, låt svalna några minuter kanske så inte smöret skär sig i glasyren. Kram

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

7