
Hej hej
Har på ett maraton av Younger-avsnitt som sällskap i dag. Började redan i går, älskar att samla på mig flera avsnitt av en serie så man kan plöja. Inne på 10:e avsnittet och bara något kvar, sen blir det att se fram emot ett varje vecka istället. (Älskar serien, se den om ni inte gjort det!)
Bakade kusinen till brigadeiro, beijinho! (Brigadeiro var nog förövrigt förra årets favvo-godis här inne, sååå många som testade och älskade dem! HÄR finns receptet. Busenkla.)

Båda är brasilianska specialiteter som finns på i princip alla barnkalas (typ som med våra chokladbollar?) och brukar vara poppis hos både stora och små.
Den vita kokosvarianten är lika enkel den att göra. Rullas antingen i kokos eller strösocker.

Beijinho
30 gram smör
ca 100 gram kokos
400 gram kondenserad mjölk
Värm den kondenserade mjölken, smöret och drygt hälften av kokosen i en kastrull och låt sjuda ca 10 min tills massan tjocknat. Häll ut smeten i en skål och ställ kallt att svalna. Forma sedan små runda bollar och doppa dem i kokos. Låt stelna i kyl.


Lägg dem gärna i små pappersformar så håller de formen fint. Söta och goda! Gillar ni kokos så älskar i säkert dessa.

Enklare godis finns knappt! Går inte att misslyckas med 🙂
KRAM
Älskar den serien! Vilken säsong kollar du på? Jag trodde jag hade sett alla, men det kanske har kommit fler avsnitt? Hoppas😄
Den som släpps ett nytt avsnitt varje måndag, säsong 5! Kram
Men sluta vad gott allt du gör ser ut!! Jag skulle rulla som en boll om jag provsmakade allt. Avis på dig som kan göra det.
Rullar runt rätt bra här 😂 Får ta långa rundan i skogen om mornarna. Men det hör julen till 🙂 kram
Du är ju hu smärt som helst!!!
kram
Åh! Älskar Younger-serien! Längtar tills det kommer mer avsnitt, sett sista avsnittet idag. Älskar också kokos så ovan recept måste jag testa! Tack för väldigt inspirerande blogg, jag kommenterar alldeles för sällan men läser varje inlägg. Kram
Tack rara, vad kul att höra!! Kram
Hur förvarar du godiset? Frys? Kyl?
I vinkylen 😇😆 kram
Bra tips! Tack 😊
Ååå gud så gott 😍😍😍
Younger är ju bara bäst 😁 5 säsonger , 12 avsnitt i sista, har plöjt alla 😂😂😂
Nu blir det godisbak i helgen 😘
Kram
Oh no då har jag ju bara ett avsnitt kvar!! Gah! Får titta med andakt på måndag. Kram
Använder du sötad eller osötad kondenserad mjölk?
Sötad! Kram
Tack för recept! Vi bodde i Brasilien 5 år och ja det serveras ofta brigadeiro till efterrätt! Beijinho betyder förresten liten kyss.
Vad kul!! Superenkla att göra! Kram
Gjorde de förra året men minns att mina inte blev ljusa som dina utan bruna, annan kondenserad mjölk?
Då tänker du nog på dessa? https://www.matplatsen.net/2019/11/27/brigadeiro-2/
Kram
Kan ha haft den karamelliserade varianten av dulce leche
Nej detta receptet
Ok kan du råkat använda karamelliserad mjölk (= kolasås)?
Borde kunna stoppa en hasselnöt i mitten så blir dom lik ett annat godis som jag inte kommer ihåg vad det heter. Klart man måste testa