Koladrömmar

Bakverk & Desserter Recept

DSC_6968

Hej hej

Så där måndags-virrig i dag, har så mycket jag borde göra att jag gör allt och inget förutom det jag borde. Det sista jag behöver göra är att baka något, så ni kan ju gissa vad jag gjort..

Koladrömmar

100 gram mjukt smör
2 1/2 dl socker
1 dl rapsolja
3 1/2 dl vetemjöl
1/2 tsk hjorthornssalt
2 tsk vaniljsocker
mjuka kolor

Sätt ugnen på 150 grader. Vispa rumsvarmt smör och socker vitt och fluffigt.
Tillsätt oljan och fortsätt vispa. Blanda mjöl, hjorthornssalt och vaniljsocker. Blanda ner det i smörblandningen och rör samman till en deg.

DSC_6939 DSC_6940 DSC_6943 DSC_6942

Rulla kakdegen till två längder och skär varje längd i ca 1 1/2 cm tjocka skivor. Forma varje skiva till en boll och lägg dem på en bakplåtspappersklädd plåt. Tryck ner en halv kola i varje och platta till dem något och grädda ca 15-20 min i 150 C. Ta ut och låt kallna.

DSC_6961 DSC_6964

Ska snart kila iväg på utvecklingssamtal med Olivia så nu får jag lägga på ett kol här. Och inte baka nåt mer 😉

KRAM

Kommentera

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

0