
Godmorgon
Dessa kolor m å s t e ni testa!! Syrlig citron som bara smälter i munnen, ljuvliga! Stående favorit här hemma. (Receptet kommer från Mat-Tina)
Citronkola
5,75 dl socker
3 st citroner
125 g smör
350 g vit choklad
225 g kokosfett
Koka upp sockret med saften och skalet från citronerna. Sila ner sockerlagen i en tjockbottnad vid kastrull och låt det koka tills att temperaturen uppgår till 114 grader. Tillsätt smöret och låt det koka vidare tills att temperaturen uppgår till 119 grader. Rör ner den vita chokladen och rör om ordentligt tills chokladen smält. Rör därefter ner kokosfettet lite i taget så att det blandar sig ordentligt med smeten.

Häll smeten i en form ca 25 x 30 cm och ställ kallt över natten. Skär kolorna i bitar.

De blev lite klibbiga så jag skakade runt dem i florsocker, blev ju ännu snyggare och gott med det söta mot det syrliga!

Galet goda!!
Kram kram
Är det en kombinerad slev och termometer du har i grytan?
Ja precis! (Från ica). kram
Åh vad gott! Jag gjorde dem förra året (supergoda) men de blev lite kladdiga för mig också, undrar om man kan/bör ha någon grad varmare?
Snygga naglar! 🙂