
Hej hej
Ohoj vad det svämmade över av semmelrecept i sociala medier i går och tydligen satte Sveriges befolkning i sig ungefär 6 miljoner semlor? Haha. Jag åt faktiskt noll. Ska det vara semla ska det vara GOD nymonterad semla och de godaste här i stan finns på Jeremiah bageriet i Wadköping och dit hade jag tyvärr inte vägarna förbi i går så det får bli en annan dag.
Men man kan göra massa annat gott med mandelmassa också. Dessa kakor blir som en blandning av mazariner och toscakaka med crunch av daim, ja ni hör ju vad gott!!

Saftiga toscarutor med daim
200 g mandelmassa
200 g smör, mjukt
1½ dl strösocker
4 ägg
3½ dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 dl matlagningsgrädde
1 dubbeldaim
Tosca
100 g smör
3/4 dl strösocker
3/4 dl ljus sirap
2 msk vetemjöl
2½ msk matlagningsgrädde
200 g mandelspån
1 dubbeldaim
Riv mandelmassan. Rör samman med smöret och sockret till en porös smet. Tillsätt ett ägg i taget under omrörning. Blanda mjöl och bakpulver. Vänd ner det i smeten växelvis med grädden. Tillsätt hackad daim. Bred ut smeten i en långpanna, ca 25×35 cm, med bakplåtspapper.
Grädda i 175° i nedre delen av ugnen, ca 20 min.
Tosca: Smält smöret. Rör i socker, sirap, mjöl och grädde. Låt koka upp. Ta från värmen. Rör i mandeln. Fördela smeten ovanpå kakan.
Grädda i mitten av ugnen i 200° i ytterligare 10–15 min, tills toscan fått fin färg. Strö över hackad daim direkt när kakan tagits ur ugnen. Låt svalna. Skär kakan i rutor.
Såå saftiga och goda! (Från Allas)
Kyligt men ganska soligt i Örebro, sånt piggar ju upp. Önskar er en riktigt härlig start på denna onsdag.
KRAM
Pst…. ser magiskt gott ut. Lägger du upp receptet också? 🤔🤗
Asch nu har det blivit nån konstig kod som kapat texten igen, ska se om jag kan lösa det 😂
Nu ska det synas tror jag!
Alltså waow 🥰 Ser magiska ut!!!!!
Hej!
Jag vågar till 99% säga att i ett blindtest kunna känna skillnad på vissa varor som t.ex Kellogs cornflakes och Gröna jätten majs mot andra märken.
Har du något sådant liknande?
Vore kul att höra om det samt om dina läsare också har något man ”vet” är ”det rätta” : )
Kul idé!!
Oj, oj, oj dessa måste jag prova nån gång då jag vill imponera lite extra på min man. Hans favoriter är toscakaka och daimrutor så det här måste ju vara rena drömmen. Själv älskar jag det mesta med mandelmassa.
Hej!
TRor du man kan dubbla smeten och ha i större panna? Det blir ju bara 12 rutor i en liten form, och ska man baka till måpnga så måste jag dubbla. 🙂 Påverkar dubbel smet tillagningstiden?
Det går bra! Kanske att den behöver några minuter extra, känn med sticka! Kram
Tror jag skall testa dessa i helgen, när jag bakar. Då dubblar jag receptet. Skriver kommentar efter jag bakat den.