Habaneras (IKEA) och The Good Burger

Äta ute & Takeaway

 

IMG_8981

Hej hej

Vi hade en beställning från IKEA som strulade så vi var tvungna att åka in och fixa med den. Vi har ett litet IKEA-kontor på köpcentrumet Habaneras nära oss som man kan beställa ifrån, smidigt och bekvämt. Annars får man åka till stora IKEA i Murcia men dit är det en bit (och vi har som sagt ingen bil här).

IMG_8979

Väl när vi kom fram efter en kort taxifärd utan ac så höll jag på att få värmeslag bakom masken och fick nästan panikångest. Allt snurrade och synen försvann och ersattes av ett blurr – ögonmigrän! Satte oss på 100 Montaditos (som söndagar och onsdagar har erbjudande så det mesta på menyn kostar 1 Euro. Våra favvos är nuggetsbollarna och ostbollarna) och fick låna barnens fläkt, köpte en stor vatten så jag fick ta av mig masken och satt där och väntad ut blurret (tar ca 30 min – 1 h, haft det förr), sippade på vattnet och försökte andas i en fyrkant. Obehagligt men övergående även om jag var bra skakis hela dan sen.

IMG_8971IMG_8973IMG_8975

Efter lite mat och dryck kändes det hyfsat ok så vi gick till Ikeakontoret ändå och fick ihop vår beställning och sen åkte vi hemåt och tog en powernap. Pärs! (Annars ett trevligt litet köpcentrum med tex Zara, H&M och smått och gott). Nåväl piggnade till efter det, tack o lov för ac i lägenheten, och blev hungrig framåt kvällen så vi beslöt oss för att prova något hamburgerställe. The Good Burger hade fått mycket fina omdömen så vi knatade dit.

IMG_8994

IMG_8995IMG_9012IMG_8990

IMG_8993

Sebbe är inte så förtjust i hamburgare (knepig unge va?) men det fanns korv och bröd på menyn också bla, beställde in lite blandade tillbehör och delade på.

IMG_8998IMG_8997IMG_9005IMG_9007

Jättegoda hamburgare (smashburgare tror jag?) och den friterade löken var fööör god. Och för stor, haha. Hickade lök hela kvällen sen. Hit går jag absolut igen.

IMG_9024

En stillsam promenad hem längs stranden var lagom äventyr för denna kväll. Micke och barnen hyrde filmen om Dora på tv:n och jag sov i 12 timmar och vaknade som ny. Med perfekt syn 🙂

KRAM

2 Kommentarer

2 kommentarer till “Habaneras (IKEA) och The Good Burger

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

2