
Hej hej
Var helt galen i Philadelphiaglasstårta för några år sedan. Eller Philadelphiacheesecake kallas den också. Det var nog många? Men med digestive i botten och toppen. (Som den HÄR). Fick receptet av svärmor 2006 ser jag i arkivet 🙂 Nu gjorde jag en variant med Oreo och serverade med kolasås smaksatt med citron. Mmm så gott det blev!!

Hittade krossade Oreos på påse men annars går det bra att krossa egna.
Philadelphiaglasstårta med Oreo och citronkolasås
Skål 1
Vispa 3 äggvitor hårt
Skål 2
Vispa ihop:
3 äggulor
1 1/2 dl socker
1 ask (200 g) philadelphiaost
Skål 3
Vispa 3 dl vispgrädde med 1 tsk vanilinsocker
Blanda sedan allt till en smet
Smula oreokakor och lägg i botten på en form och häll smeten över. Ställ in i frysen över natten. Dekorera med smält choklad och gelébönor när den frusit.

Citronkolasås
2 dl vispgrädde
1 dl mjölk
1 dl strösocker
1 dl sirap
1 citron, rivet skal
Blanda samman grädde, mjölk, socker och sirap i en kastrull och låt det koka ca ca 20 min tills den tjocknar. Tillsätt citronskal, låt såsen kallna och dra åt sig smaken fram till servering.
Ta fram glasstårtan en stund innan servering så den tinar lite och servera den med extra Oreos och kolasåsen.

Gaaaalet gott faktiskt!! Testar ni denna?
KRAM
Out of the blue: bästa serietipset just nu! Feel good-genren☺️
Åh tack! Kan aldrig få för många tips 🤗
Ska absolut testa denna ,låter jättegött !
Kul. Gör det, favvo!
Hur många Oreokex ska man ta till botten?
Så mkt så det täcker 🙂 inte så noga!
Tack för receptet. Lätt att göra och så god. Ha en trevlig påsk
Vad roligt! Visst är den. Glad påsk!