Absolut Hunk & friterad Babybel

Drinkar & Drycker Festligt Friterat Ostar Recept Tilltugg & Snittar

 

IMG_6517

Hej hej

Flyttat ut kontoret i dag och jobbar i solen. Man får passa på när man kan! Fullkomligt ljuvligt ute i dag, det blåser för en gångs skull inte och är redan shorts-varmt här där det är lä. Måste nog kila in och leta upp solkrämen, mina ben bländar mig själv.

Ni ska ju självklart få recepten från fredagens meny. Först ut var en fördrink och tilltugg och de kommer här.

IMG_6522

Fick ett läsartips om drinken Absolut Hunk från Sex and the city. Lite kul ju! Och god var den. Endel recept verkar ha mer ananasjuice i men jag använde receptet från Absoluts hemsida som jag antar är originalet.

DSC_6129

Abolut Hunk
1 drink

is
45 ml Absolut Vanilj
20 ml lime
10 ml sockerlag
10 ml ananasjuice

Blanda alla ingredienserna i en shaker och skaka riktigt kall. Häll upp i ett cocktailglas och servera genast.

Till denna lite sötsyrliga drink gjorde jag friterad Babybel! Såå himla mumsiga, dessa kommer jag göra massvis med gånger. Blir som milda gosiga mozzarellasticks i smaken. Smaksätt gärna pankon för variation med tex örter eller chiliflakes.

IMG_6382

IMG_6390 IMG_6391 IMG_6392

Friterade Babybel

1 nät Babybel
1/2 dl mjöl
1 uppvispat ägg
1 1/2 dl panko

ta bort vaxet från ostarna och panera dem först i mjöl, sedan ägg och tillsist panko. Fritera dem sedan i 180 C till de är gyllene och servera dem genast. Antingen som de är eller med en marmelad eller god dippsås till (tex sourcream  eller green garlic från Max). Tadaaa. Sååå himla goda! Lova att ni testar dem.

IMG_6495 IMG_6530

KRAM

20 Kommentarer

20 kommentarer till “Absolut Hunk & friterad Babybel

    1. Fritera i kastrull går bra! Steka i stekpanna borde funka med men det är ju svårt att få tillagat annat än under och över då..

  1. VILL INTE FRÅGA men hittar ingenstans; vad hette den där grymma allergimedicinen du testade? Hittar inte! Sorry 😉

  2. Jag är en sådan som aldrig kommer mig för att köpa fritös. Måste man ha det, eller går det att använda vanlig kastrull? Man läser ju ibland skräckhistorier om hur oljan börjar brinna…hur hindrar man den från att bli för varm? Har någon tips tas de gärna emot!

    1. Oljan började brinna i en kastrull för mig!! Sen dess vågade jag inte fritera förrän jag köpt fritös 🙂 Men har man ingen så kan man såklart fritera i kastrull. Ha ett lock redo OM det skulle bli för varmt och brinna.

  3. Jag som inte har en fritös, tror du man kan steka dem i mycket olja? I airfryern kanske?
    Ser galet goda ut! 😀

  4. ”Absolute watermelon” finns på bolaget nu. Testade den i helgen tillsammans med Sprite zero, en klyfta lime och en näve isbitar, farligt gott : )

  5. En helt annan fråga än vad inlägget handlar om. Köpte färsk lax där ena sidan av laxen var så hög och så platt åt andra hållet. Har du tips för att ändå få den god i ugnen?
    Lax är ju sååå gott men får inte alltid till den bra.

    1. Om det är utan skinn brukar jag vika den på den platta delen så den liksom blir dubbel där och lika tjock som den tjocka delen.

      1. Oj, det var ett snabbt svar🤗 tusen tack! Tyvärr skinn på. Färsk utan skinn har jag nog aldrig sett. Man kanske kan ta bort det själv men det har jag inte försökt någon gång.
        Jättefina klänningar 👗 i nya inlägget och bästa bloggerskan klär i allt 😊
        Hoppas du får en fin kväll

        1. Gulle du, tack. nMen skickade tillbaka tv jag INTE passade i alls, det gäller att hitta sina godbitar 🙂 Lite svårare med skinn men man kan ju ta bort det! Kram och trevlig kväll

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

20