Kycklingkebab med picklad rödlök

Kyckling Recept Sallad Sås

DSC_4910

 

Hej hej

Det blir mycket snabblagade rätter så här i början av året. Tiden och orken räcker inte alltid till till annat. Men det finns ju massa gott man lagar på ett kick. Allt behöver inte vara hemlagat från grunden jämt. Kycklingkebab har vi oftast i frysen. Steker den dock betydligt längre än vad anvisningarna säger, vill ha den med stekyta och lite knaprig men det är ju en smaksak.

En kycklingkebabsallad slänger man lätt ihop på nolltid. Sallad, avokado (kan uteslutas men är ju så gott! Tål det inte så jättebra men har undvikit det i många år och numera smyger jag in det i bland – kliar forts lite i munnen när jag äter det men ögonlocken svullnar inte upp peppar peppar så jag tror jag tål det bättre. Iallafall så här års när det int eär pollensäsong), grönsaker, fefferoni, kebabsås och toppa gärna med picklade rödlök, blir såå gott i hop med det salta i salladen.

Köp färdig kebabsås om det ska gå riktigt fort (vi har alltid en burk i kylen) eller gör någon eller båda av dessa:

Kebabsås med fanta

1 dl smetana
1 dl gräddfil
1 dl majonnäs
½ dl Fanta
1 tsk tomatpuré
1 tsk ketchup
1 pressad vitlöksklyfta
kebabkrydda
cayennepeppar
salt & vitpeppar

Blanda samman ingredienserna till såsen och låt stå kallt en stund.

Vitlökssås

100 gram philadelphiaost
1 dl majonnäs (Hellmanns)
3/4 dl gräddfil
2 vitlöksklyftor
salt och svartpeppar

Blanda samman och låt stå kallt en stund innan servering.

Kör man med färdig sås kan jag rekommendera Biggans kebab och grillsås eller Lillesjö kebab och taco.

DSC_4906 DSC_4908 DSC_4913

Och som sagt, toppa gärna med lite picklad rödlök – det blir såå gott till!

Picklad rödlök
2 rödlökar
1 dl socker
1/2 dl ättika (12%)
1 dl vatten

Koka upp socker, ättika och vatten i en kastrull. Skiva rödlöken fint och lägg i en burk. Häll över den varma lagen och ställ kallt. Skaka om då och då. Förvaras i kylen.

DSC_4905

I dag är det ju faktiskt lillördag och jag tänkte pigga upp veckan med något extra gott. Har tagit fram en bit oxfilé ur frysen som ska förvandlas till något smarrigt. Har ni några tips??

KRAM på er!

21 Kommentarer

21 kommentarer till “Kycklingkebab med picklad rödlök

  1. Såg i dina stories på IG om hur mycket du jobbar. Intressant! Vi är i ungefär samma ålder så fortsätt så länge du orkar… 🙂 Sen har vi inte alltid samma smak, men kul med tips!

    Jag har hittat hit för inte så länge sen, höstlovet -20 och gillar tonen i din blogg och din IG. Du är rolig och du verkar ärlig i dina samarbeten och det uppskattar jag! Många influencers ser man igenom och det är bara pengarna som räknas. Verkar det som.

    En fråga som du kanske inte vill svara på pga ditt samarbete. Ellos. Jag har provat deras kläder fleeera gånger men nej. De är såå dåliga i form och kvalitet så nu har jag bestämt mig att aldrig mer handla deras grejer oavsett hur fint det ser ut på andra. Jag har tagit kostnaden för att skicka tillbaka trots att det också är emot mina principer. Ska jag handla online så ska jag vara säker på att behålla och skickar aldrig efter flera storlekar. Jag skickade efter Ellos/Stylein i samarbete med Isabella Löwengrip. Retur. Ellos i samarbete med Johanna Toftby. Retur. Jag har helt normal kroppsform och drar typ strl 38. Läser alltid storleksanvisningar och andras kommentarer om storlekar etc.

    Finns det verkligen kläder i deras sortiment som sitter bra?

    1. Vad kul att du gillar! Jag har beställt kläder från Ellos i alla år (inget samarbete, jag köper allt själv) och visar såklart BARA saker jag gillar och använder själv. Mitt eget varumärke betyder så mycket mer för mig än att försöka sälja något jag inte gillar, man ska kunna lita på att jag/Matplatsen står för det som visas, allt från kläder och recept. Men jag håller med om att en del är bra och en del mindre bra, det är ju ett ganska billigt märke men jag har hittat massor av favoriter från ellos egna märke (och även skickat tillbaka en massa :)) Sen finns det ju så mkt andra märken än ellos egna och nästan alltid någon passande rabattkod och snabba leveranser så jag beställer ofta därifrån men från lite olika märken. Älskar Ellos 🙂

      1. Tack för svar! Då har jag missuppfattat att det är samarbete! Ja, håller med att det finns andra märken och bra med rabatter etc. Det kanske är så man för göra, rikta in sig på rabatter och andra märken… 🙂

        1. Nej att det ”innehåller annonslänkar” betyder bara att själva länken är en affiliatelänk som man kan tjäna eventuell provision på, det är inte ett samarbete med företaget i sig för det utan något man gör på eget initiativ. Men som sagt de plagg från Ellos eget märke jag visar är sånt jag gillar och kan rekommendera 🙂 (Och om det vore ett samarbete så skulle jag ändå inte visa plagg jag inte gillar, då skulle jag be att få visa något annat.)

  2. Ååh vad gott det ser ut! Kan tipsa om kebabsåsen från Schysst käk, nästan lika god som såsen från pizzerian 😊

  3. Vilket märke har du på kycklingkebaben? Har provat den från schysst käk och den var inte god😌blev så sugen på denna sallad.
    Har du något bra recept på semlor lovar mannen att baka det till helgen.
    Vad gott med oxfilé tycker Biff Rydberg är super gott (brukar göra det om vi har rester på köttet)
    Kram fina du🌷

  4. Undrar lite över hur Smetana skiljer sig från Creme fraiche😅? Mindre syrlig? Sen har jag alltid funderat på varför just Hellmans majonnäs av alla kockar anses bäst-om man nu inte gör egen😃Har du någon Hellmans åsikt? Tack för bra blogg🌸🌸🌸

    1. Jag tycker all annan majonnäs har för mycket bismak av vinäger och annat. Inte gott! Den enda som smakar ungefär som hemgjord är hellmanns! Smetana är ganska likt CF men lite krämigare, gräddigare i smaken och cf är syrligare! Kram

  5. Gud så gott! Kebabkrydda – är det ngn påse? Märke?
    Picklar alltid rödlöken själv. Färdig på burk är inte gott!
    Kram 💖

  6. Hej du svarar om du vill men är nyfiken på hur mycket man kan tjäna i provision på en affiliatelänk. Jag förstår att du inte vill redogöra för din personliga ekonomi men har du kanske ett generellt exempel på hur det skulle kunna se ut om du lägger ut en länk till ett par av dina favoritbyxor på Ellos tex. Det verkar ju som att många av oss köper det som du länkar till då ofta om man går in senare så är det många storlekar som är slut 🙂 Jag är mest nyfiken då jag inte har någon koppling till den här branschen alls 🙂

    Tråkigt att vara allergisk mot Avokado som är sååå gott och går att använda till så mycket. Hoppas att det försvinner helt för dig.

    1. Det är jätteolika, alla butiker har olika provision och olika deal för olika influensers (så mina siffror får jag tyvärr inte dela publikt då det är under enskilt kontrakt), men kanske mellan 3-10 % oftast. Förra veckan tipsade jag tex om en tröja på rea som sålde bra. Per tröja tjänade jag ca 3 kr i provision och på det dras ca hälften i skatt och avgifter. Så det är inga stora summor per plagg (särskilt inte på billigare plagg) men många bäckar små 🙂 Ibland finns bara 5 plagg i lager av något man tipsar om så då blir det inte så lönsamt men sånt ser jag inte innan. (Du kan kika runt på de olika affiliateföretagen vad de erbjuder för generella procentsatser för olika butiker och hur det fungerar om du vill veta mer.)

      1. Tack det räcker alldeles utmärkt med det svaret. Gav en rätt bra bild av hur det är och fungerar. Inga stora pengar med andra ord men som du skriver, många bäckar små.

  7. Tack för bra recept Viktoria, älskar dina recept!
    Blir nyfiken på vad ingrediensen Fanta tillför i kebabsåsen (har inte provat än men ska)…kan det vara socker?…apelsinsmak? Rundar den av smakerna eller något annat som jag inte tänkt på?

    1. Japp typ allt det och det ger en så himla god smak! Många restauranger som använder sig av det i kebabsåsen. Kram

  8. Jag strimlar en chili och lägger i ett lagerblad när jag picklar rödlök, det blir väldigt gott.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

21