Inför alla hjärtans dag

Alla hjärtans dag Färdiga produkter

 

IMG_7465

Hej heeej

Var en sväng på Lidl i morse och handlade och kunde inte motstå alla härliga hjärtliga allahjärtansprodukter som finns nu. Alltid massa kul där inför högtiderna. Och faktiskt goda också, viktigast kanske 🙂

IMG_7461 IMG_7474 IMG_7475

Som de här ros-glassarna, sååå fina. Inte många produkter som verkligen ser ut som på bild hehe. Goda är de också, har smakat de gula tidigare.

IMG_7466

Gulliga små bröd! Finns med olika topping/fröer.

IMG_7471 IMG_7470 IMG_7472

Miniglassar, red velvet (Olivias favvo!) och macarons. Hur gulliga??

Och sen kan jag ju aldrig motstå saker med körsbärssmak. Har lagt en av dessa på upptining till i kväll (7 h i kyl rekommenderades).

IMG_7473 IMG_7467 IMG_7469

Hittade sötaste små strutarna också! Att fylla med mousse eller glass eller ja jag vet int men kanske inte mjölk (!) eller vad tusan de har på bilden haha.

IMG_7462 IMG_7463

Tror faktiskt jag ska damma av glassmaskinen och göra någon smarrig glass till helgen.

IMG_7464

Nedräkning till Spanien. Vi äter krocketen typ varenda dag när vi är där nere till det sprutar ur öronen. Längtar!! Tänkte testa dessa och se om de är något att ha så länge. De får nog bli tilltugg till fredagsbubbelt!

IMG_7468

Och sen var jag bara tvungen att köpa denna. Gyrossoppa?! Antingen jättegod eller jätteäcklig tänker jag. Vad tänker ni?

Älskar att se vad andra matshoppar, hoppas ni gör det med 🙂

KRAM

8 Kommentarer

8 kommentarer till “Inför alla hjärtans dag

  1. Haha, ja du gick loss där! Jag kom hem med chokladrosen och en ask med härtformade praliner. Funderade på frallorna. Tyvärr börjar dottern senare än oss på måndagar så jag har inget för att fixa mackorna för då torkar de ihop innan hon ska äta. Bummer.

  2. Hej!
    Vilken väderapp tycker du är mest korrekt för vädret på Torrevieja? Är grymt sugen på en tids vistelse där och vi tittar på uthyrning innan köp.

    1. Jag brukar använda iPhones egna mest men finns säkert bättre. Forcea tror jag många brukar tipsa om där nere om jag inte minns fel.

  3. Åh så läckra alla hjärtans saker på Lidel, ska till vår grannkommun idag och då ska jag shoppa på LIdel… Brukar bunkra choklad och annat där då… 🙂

  4. Jag älskar dessa inläggen och tycker det är så himlans trist bara att vi har över 1h bilresa till närmaste Lidl, tyvärr. Brukar dock nästan alltid se till att ” behöva handla” om vi är nånstans där Lidl finns. På vår ö (Tjörn) verkar ICA ha Monopol på alla matbutiker 🙈
    Nu ska jag kolla in ditt arkiv med smarriga drinkar inför helgen.
    Kramar och trevlig fredag imorn!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

8