Supergod dessert

Bakverk & Desserter Festligt Recept

DSC_6986

Godmorgon!

Vaknat tung nedstämd och trött som ett ösregn men jag försöker med knepet att låtsas vara glad och uppåt, ler åt mig själv i spegeln och skriver glada peppiga rader åt höger och vänster och försöker verkligen intala hjärnan att jag är glad, pigg och taggad för dagen. Det brukar faktiskt hjälpa, har ni försökt? Lite stelt i början men tillslut sätter det sig och ändrar sinnesstämningen. Lite bra musik, tända ljus, gott kaffe, många bäckar små.

IMG_9082 IMG_9085 IMG_9087 IMG_9086

 

Dukat för små gäster. Tips, köp bokstavskex och skriv barnens namn som bordsplacering. Brukar vara poppis. Och gott 🙂 Deras meny bestod av pizza framför Talang och lite senare blev det glass, kladdkaka, jordgubbar och munkar i stora lass.

DSC_6963

Och sen förvandlades bordet till pingisbord.

IMG_9109 IMG_9112

Vi vuxna åt denna vita chokladmousse med halloncoulis. En favorit! Går bra att förbereda moussen långt innan och förvara i frysen.

DSC_6988

Moussen blir liksom en blandning av glass och mousse, den tinar rätt snabbt och blir som ett fluffigt moln. Söt men otroligt gott i hopp med den syrliga hallonsåsen med mynta i och knapriga nötter ovanpå. Den måste ni testa!

Halloncoulis med vit chokladglass

Vit chokladglass/mousse
200 g vit choklad (Marabou)
2,5 dl vispgrädde
0,5 burk kondenserad mjölk sötad
1 msk vaniljsocker

Halloncoulis
1 limefrukt
2 krukor färsk mynta
1 dl florsocker
500 g hallon
0,5 dl vatten, iskallt

Servering
blandade nötter, rostade

Smält chokladen och låt svalna. Vispa grädden ganska hårt. Tillsätt kondenserad mjölk samt vaniljsocker under långsam vispning. Rör tills allt har blandats. Blanda ner den smälta chokladen. Häll glassmeten i en form som rymmer minst 1 liter. Täck med folie och ställ in i frysen i ca 5 timmar (eller över natten). Ta ut glassen ca 10 minuter innan servering om den hunnit bli riktigt hård.

Riv skalet av en lime och pressa ur saften. Plocka bladen från myntan och hacka hälften fint. Spara fyra kvistar till dekoration. Lägg den hackade myntan på en tallrik. Stryk lite av limen på fyra glas och doppa glaset i myntahacket. Mixa resterande mynta med florsocker, hallon, vatten, limesaft och limeskal tills det fått en fin konsistens. (Jag är inte så förtjust i hallonkärnor så jag silade såsen sen också)

Fördela coulisen i de fyra glasen och lägg en kula vit chokladglass ovanpå. Dekorera med en myntakvist och rostade nötter.

DSC_6987

DSC_6989

(Hann bli eftermiddag innan jag postade detta och nu är jag på strålande humör. Bockat av massor på min todo och solen strålar, alltid en humörhöjare.)

KRAM på er

9 Kommentarer

9 kommentarer till “Supergod dessert

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

9