
Hej hej
Sista kvällen var vi sugna på k ö t t och fick flera rekommendationer om Hawksmoor. En kedja av restauranger så det finns flera, vi valde den på Airstreet (ungefär vid Picadilly circus). Svidade om och tog oss en promenad dit. Gick faktiskt överallt dit vi skulle, så smidigt med karta i mobilen. Tog ca 25 min att gå hit från hotellet. (No Ten Manchesterstreet heter hotellet vi bodde på).

Tjusig silkesblus HÄR, scarfen sitter fast i nacken (kan tas bort) men tycker det är så tjusigt att slänga runt sig, alt ha hängde ner. Byxor HÄR, solglasögon HÄR, örhängen Lily & Rose och väska LV.

Kom fram nåååågot varma. Jisses vilket väder vi prickade in alltså!

Börjad med varsin fördrink. De var goda! Aviation är en av mina favoriter och Micke en Manhattan.

Till förrätt blev det en god halv varm hummer med vitlökssmör och mycket goda friterade havskräftor.


Sen blev det kött! En chateaubriand och en ribeye (entrecote), med Mac ´n cheese, Tunworth mash (mos gratinerat med camembert, maj gad så gott!), bea och pepparsås. Borde nog tagit något grönt till också, en Caesar eller broccoli. Men supergott, köttet var fantastiskt och vi blev så mätta så vi orkade inte ens titta på efterrättsmenyn utan tog varsin Sgroppino istället.

Och sen blev det en skön promenad genom stan hem igen för att avrunda på vår lilla uteplats. <3

Klev upp lite extra tidigt dagen därpå för att hinna packa i hop väskorna och ta en morgonpromenad och frukost på en parkbänk och titta på folk innan taxin kom och körde oss till Heathrow.

En helt u n d e r b a r vistelse i London på alla sätt. <3 Bästa starten på semestern!
KRAM
Har varit jättekul att få följa er på eran minisemester.
Ha nu en fortsatt bra dag/ kram på er🤗
Hej, älskar London och så roligt att följa er där. Kan du berätta lite om hotellet? Blev ni nöjda?
Gud vad fina ni är!! Och vilket fantastiskt liv ni har ❤️. Man blir så glad och inspirerad av att läsa din blogg! Du är grym!! ❤️
Rosablommiga klänningen. Varifrån? 😍