
Hej hej
Jag kan ju inte tipsa om favoritrecept utan att nämna denna. Har gjort den återkommande i säkert 10 år nu? Eller nä 15? Kan det vara 20??? Fick receptet på en tjejmiddag hos min pluggkompis Ellinor och sen dess är det en favvo här.

Italienskt bjudbröd
ca 6 port
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
10 soltorkade tomater
500 köttfärs
smör att steka i
1 burk krossade tomater
2 msk torkad basilika alt. en kruka färsk
1-2 tsk salt
peppar
en nypa socker
1 dl blandade oliver utan kärnor
125 g mozzarella
150 g riven ost
1 lantbröd el liknande
Hacka lök, vitlök och de soltorkade tomaterna. Stek färsen med löken och tillsätt sedan krossade tomater, soltorkade tomater och basilika. Låt sjuda 10 min. Smaka av med salt, peppar och socker. Ställ åt sidan och låt svalna något.
Skär av ett lock på brödet och gröp ur det tills det återstår en kant på ca 2 cm runtom. Hacka oliverna och skär mozzarellan i bitar. Blanda ner riven ost, mozzarella och oliver i köttfärsblandningen och fyll brödet med detta. Lägg på locket och slå in brödet i aluminiumfolie. Grädda i 175 C ca 30 min tills det är genomvarmt. Ta ut och låt svalna något innan ni skär upp det i skivor. Servera med en stor god sallad till.





Den här måste ni väl ha testat vid det här laget?? Annars gör ni det snarast!!
KRAM
😋Nostalgitripp! En variant av detta var mycket poppis på 70talet. Det gjorde man avigt o rätt. Då använde man vanligt franskbröd o köttfärsen med lök o ketchup kryddor o örter. Riven stark ost överst. Oj va sugen man blir. Ha en skön dag!