
Gårdagen spenderades på andra sidan gatan hos grannarna som bjöd in på kalas. Passade på att ha en vinprovning från kursen först också, passade ju bra med tema bubbel denna gång.
(Jag hade DENNA klänning, den är liksom i mjukis/stretch och superskön, tips. Och kappan är DENNA. Och glöm inte rabattkoden MATPLATSEN23 om ni vill ha rabatt, den ger 33% på dyraste varan till ord pris + 10 % extra på nedsatta priser).

Lagom långt att gå på fest, 10 steg senare var vi framme och bjöds på lite gott tilltugg till vinprovningen.

Sen blev det en planka full med grillat till middag. Där fanns oxfilé, fläskfilé, grillade champinjoner, kyckling och olika korvar. Och pommes, sparris, bea, bbqsås och pepparsås. Mums!

Sen var det ett halvpiggt gäng som kollade på mello och hejade fram Nordman till en förtjänt finalplats. Eller jag var för ovanlighetens skull trött och småslumrade lite i soffan efteråt. Jag är annars den piggaste faktiskt. Men jag piggnade till när desserten kom in.

En mysig lördag. Längtar redan till nästa, då blir det både Moveat och Melodifestival final!
Ha en skön söndag!
KRAM
Tror jag blev nedröstad här hemma, övriga 3 hejade på Nordman, jag föredrog Mariette 😊
Mysigt med grann-häng och såklart alltid trevligt att bli bjuden på middag 😉
Ha en fin nästa vecka 🤗
Vad är det för dessert?
Olika glass, maränger, banan, kolasås och chokladsås.
Vickan Vickan, VICKAN du kan inte smaka så mycket goa viner utan att rekommendera ett enda… 😉
Haha nu var det ju vinprovning i utbildningssyfte, olika sorter för att jämföra – cava, Prosecco, champagne osv 🙂 Champagnen var inte otippat godast om jag ska jämföra 😅
Vilken storlek har du på kappan? Är den rymlig?
/A
Den är normal/rymlig tycker jag. Jag har 34, brukar ha 34/36 xs/s.
Recept på tilltugg 🙂