Hemlagad kebab gjord på köttfärs. Så smidigt att göra egen kebab på plåt i ugnen! Både enkelt och gott.

Man behöver bara köttfärs och kryddor.
Hemlagad kebab på plåt
2 msk svartpeppar, grovmalen
2 tsk salt
2 msk lökpulver
1 msk kebabkrydda
1 st ägg
1 kg blandfärs
1 msk spiskummin
3 st vitlöksklyftor
Blanda all smaksättning med ägget i en bunke och blanda sedan i köttfärsen. Knåda (gärna i maskin) så färsen blir jämn och platta sedan ut den på en plåt. In i ugnen 200 C ca 15-20 min. Skär kebaben sedan i mindre bitar (och stek gärna på det i lite smör/olja i en stekpanna innan servering för knaprigare yta.)


Servera i pitabröd, på en pizza eller som kebabsallad. Såå gott och smakrikt! Något för veckans matsedel kanske?

Är på så bra humör i dag, särskilt för att vara måndag 🙂 Micke kom hem i natt från Polen där han varit med grabbgänget så nu är familjen hel igen <3 Vi ska äta lite gott i kväll och mysa med feelgood-tv. Håller på och bakar en kaka också så det blir lite gofika. Kan säga att det doftar jul i mitt kök nu 😉
KRAM
Ska nog testa o göra egen kebab. Är det likt i smaken den man äter ute eller från frysdisken?
Åh, vad har du bakat för juligt 🎄? Blir nyfiken
Tack för att du fortsätter förgylla mina o dina följares dagar, du är bäst 🤗
Svårt att säga, kanske mer som fryskebab. Recept på det juliga kommer inom snar framtid, väntar liiite till men provsmakar för fullt så det ska komma en massa tips här sen! Tack för att du förgyller min med gulliga kommentarer!