Saffranskladdkaka med vit choklad

Bakverk & Desserter Jul Recept

 

Saffranskladdkaka med vit choklad serverad med lingongrädde. Mums!

DSC_8672

Just denna är visserligen från detta datum 25/11 men fotad ett annat år, i dag fyller nämligen min älskade mamma år <3 Hipp hurraaaa.

Jag har förprogrammerat lite juliga och goda tips åt er så det ska ticka på i vanligt ordning under veckan eftersom jag skulle vara bortrest. Nu blev det inte så pga hälsan men de får rulla på ändå.

Men tillbaka till den här goda kladdkakan med smak av vit choklad och saffran. Klassiker som vi gör varje år. Även gott att riva ner lite mandelmassa i om man vill.

 

IMG_8709IMG_8716

Saffranskladdkaka

200 g vit choklad
200 g smör
0,5 g saffran (1 påse)
3 ägg
2 1/2 dl strösocker
2 dl vetemjöl

Smält smöret i en kastrull. Ta från värmen och tillsätt chokladen och rör om tills den smälter och tillsätt saffran. Rör i hop socker och mjöl och häll i chokladsmeten. Tillsätt äggen och rör smeten smidig. Häll sen smeten i en smord och bröad form med löstagbar botten.

Grädda i nedre delen av ugnen 20-30 min 175 C (den ska vara kladdig, den sätter sig när den kallnar sen). Låt kakan svalna och ställ i kylen. Pudra över lite florsocker och servera med lingongrädde till (vispad grädde med rårörda lingon nerblandat i).

DSC_8658

Påpälsade kom de förbi på en fika utomhus. Vi får nog köpa varsin overall till julafton eller nåt, det blir bra kallt efter en stund.

DSC_8693

DSC_8694

Handjorda lyxpraliner från Små praliner här i stan gömde sig i ett av paketen. Ljuvliga små konstverk portionerade i en adventskalender.

IMG_8838IMG_8841

Detta året på bild fick vi fira utomhus, tänk så det var <3

IMG_8848IMG_8853IMG_8855

IMG_8877

Tur vi har terrassvärmare 🙂 (finns HÄR)

Tips på andra juliga goda kakor denna årstid:

Papparkakaskladdkaka HÄR

Julens godaste glass HÄR

Lingonparfait HÄR

Fudgekaka HÄR

KRAM

(Följ mig gärna i mina andra kanaler, vardagsklipp och tips på instagram HÄR, dagliga recepttips och diskussioner på Facebook HÄR och pinterest HÄR).

4 Kommentarer

4 kommentarer till “Saffranskladdkaka med vit choklad

  1. Krya på dig! Även om du inte kom iväg på semester så använd dig av allt förprogrammerat. Se till att vara sjukskriven än längre tid. Gör inte som jag och tacka nej, ett par år senare blev det stopp! Läkaren talade om att det tar lika lång tid att bli frisk som det tar att hamna i utmattning. Jag trodde hon drev med mig, med facit i hand vet jag att hon hade rätt. ✅

  2. Ska göra denna kladdkaka till efterrätt framöver, hur många personer (ca) tycker du att en räcker till😍
    Önss så kar dig en fin vecka❤️

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

4