Bennys – Världens godaste köttfärspaj!

Kött Paj Recept Uncategorized

 

DSC_8310

Hej hej

Favorit i repris! Kan hända att vi åt världens godaste köttfärspaj! Det är min svåger Bennys recept och ligger i bloggens topp 30 lista.

Förr åt vi jämt paj, både till vardags och fest. Stående favoritmaten på fredagarna! Och det är ju faktiskt så himla himla gott! Det ska vara smör i pajdegen och gärna äggstanning gjord på vispgrädde och någon god smakrik ost i, sen kan man ju freestyla utifrån vad kylskåpet erbjuder!

DSC_8253

Bennys köttfärspaj

3 dl vetemjöl
125 g kallt smör i kuber
1-2 msk kallt vatten

500 g nötfärs
1 gul lök
2 msk tomatpuré
3 msk ketchup
1/2 msk socker
2 msk kalvfond
salt
svart och vit peppar
1 pkt bacon
1 vitlöksklyfta
3 ägg
3 dl vispgrädde
ca 2 dl riven västerbottensost

Mixa samman ingredienserna till pajskalet och klä en pajform med den. Ställ kallt ca 30 min. Förgrädda sedan det naggade skalet ca 10 min i 225C.

DSC_8257

Stek köttfärs, hackad lök och finklippt bacon (eller rökt skinka). Tillsätt tomatpuré, pressad vitlök, fond och ketchup. Låt puttra samman och smaka av med salt och peppar. Häll köttfärsröra i pajskalet och toppa med riven västerbottensost. Vispa samman ägg och grädde och häll äggstanningen över pajen. Grädda pajen ca 20 min i 200 C tills den fått fin färg och äggstanningen stelnat. Servera med en god sallad till.

DSC_8256 DSC_8264

DSC_8274

DSC_8307DSC_8313

Den blir såå krämig och god och smakrik! Den måste ni testa.

Har ni någon annan favorit ur arkivet så lämna gärna en kommentar om vilken. Så kul att höra vad ni testar och vad ni gillar!

KRAM

4 Kommentarer

4 kommentarer till “Bennys – Världens godaste köttfärspaj!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

4