Sommartårta och språkresa

Bakverk & Desserter Högtider London Resor & Hotell Tårtor

IMG_9870

God söndag på er! Här är det näääästan sommarlovslunk, två dagar kvar för Sebbe men sen så. Sen ryker väckarklockan! Olivia slutade redan i tisdags, så det blev ett litet sommarlovsfirande då och svärföräldrarna kom förbi på tårta. Gjorde DENNA men tillsatte lite citronskal i smeten. Nästan hela tårtan gick åt och då var vi bara 5 pers 🙂 (i receptet står 10 bitar, men då blir de ganska små ;))

IMG_9878

Själva tårtbotten blev lite sned och vind men det gör inte så mycket, när man monterar den och spacklar ihop den så märks det ju inte.

IMG_9831 IMG_9832

Himmelsk Jordgubbstårta
ca 10 bitar

Tårtbotten:
4 ägg
2 dl strösocker
1 dl potatismjöl
1 dl vetemjöl
2 tsk vaniljsocker
1.5 tsk bakpulver

Fyllning:
4 dl vispgrädde
200 g philadelphiaost
1.5 dl florsocker
2 tsk vaniljsocker
(ev finrivet skal av 1 halv citron)
500 g jordgubbar, i småbitar

Tårtbotten: Klä en liten springform, ca 20 cm, med bakplåtspapper både under och på sidorna. Vispa ägg och strösocker riktigt vitt och pösigt. Tillsätt sedan de torra ingredienserna och vänd försiktigt runt till en klumpfri smet. Häll smeten i formen och grädda ca. 35-40 minuter, 175 C. Tag ut och låt svalna innan ni delar tårtan i 3-4 bottnar.

IMG_9834 IMG_9837

Fyllning: Vispa upp grädde, philadelphiaost, florsocker och vaniljsocker i en skål vispa med elvisp till ett fast fluff. Vänd i jordgubbarna som är finhackade och rör ihop försiktigt tills allt blandats väl.

IMG_9842 IMG_9843

Montering: Tag fram tårtbottnarna och lägg den tjockaste botten på ett tårtfat. Fyll med ett lager jordgubbsmousse och lägg sedan på nästa botten. Upprepa till sista tårtbotten och spackla sedan tårtan med resterande fyllning. Dekorera gärna med färska bär.

IMG_9845 IMG_9848 IMG_9854 IMG_9858 IMG_9881 IMG_9883

Svärmor plockar alltid med sig lite blommor från trädgården till barnen på avslutningen, så gulligt och somrigt!

IMG_9885 Img 2774.jpg

Min klänning hittar ni HÄR. Bra pris nu! 25 % på hela egna kollektionen HÄR. (Använd gärna min kod MATPLATSEN24 som ger 33 % på dyraste varan till ord.pris + 5 % extra på redan nedsatta priser) Tipsar även om DENNA som jag beställt och är sååå fin på!

I dag var det nästan kusligt tyst här hemma. Sebbe sover hos en kompis och Olivia startade sommarlovet med att åka till London på språkresa tiiiidigt i morse (bilen gick med papporna 03:00 mot Arlanda) med BFF Ella och blir borta ett par veckor. Galet att de är så stora! Nästa sommar fyller de 18, ännu mer galet.

Img 3402.jpg Img 3400.jpg

Några fler som varit på språkresa? Jag var i Weymouth för 30 år sedan i precis samma ålder med min BFF och det var verkligen en resa med minnen för livet. Vi var nästan bara killar i vår grupp (de två till höger om mig i bild tyckte vi var såå snygga och coola så klockorna stannade. Ludde tror jag den ena hette, och kanske Johan?) och ett par gulliga tjejer som vi tyvärr tappade kontakten med sen, fanns ju varken mobil eller sociala medier (nån som känner igen sig på bilderna kanske?).

Img 3403.jpg Img 3404.jpg

Vi köpte billig hemmahårfärg och jag blev gröngrå i håret medan Linda blekte sitt med blonderingsspray. Fick dela rum med en fransyska som lärde oss ordet ”hypocrite”, vi testade hennes saker när hon inte var hemma, som de gröna plastskorna, men är osäker på om hon menade oss eller bara ville lära oss ordet.

Img 3406.jpg

Vi hittade en cykel vi testade i en nedförsbacke som visade sig sakna växlar (aj), och lyssnade om och om igen på Forever Young med Alphaville på bergsprängare och skrålade med, köpte matchande Mickey Mouse klockor, shoppade ”adidasrandiga” tröjor, bikinis , ja allt för det var såå inne och matchande randiga sneakers med klackar som var alldeles för små så stortårna blödde men det var inte så noga (kommer det modet tillbaka tro? hoppas inte :)). Bodde över på ett hotell i London på en utflykt dit som saknade dusch och toalett men hade ett handfat bredvid sängen som vi tvättade håret i.

Img 3405.jpg Img 3407.jpg

Till lunch fick vi med oss trekantsmackor med riven ost (de hade ingen osthyvel och aldrig sett en) i bästa fall (tonfisk i värsta fall) och varsin chipspåse med varierande smak. På kvällarna vräkte vi i oss jordnötter som köptes på 1 liters tetrapack och hälldes rakt ner i munnen och cherry coke i mängder. Maten i värdfamiljen lämnade lite att önska, kan hända att vi spolade ner en och annan oätlig middag i toaletten som vi smugglade ut i servetter, mjölken stod framme dygnet runt och åts med flingor till frukost och var barnen i värdfamiljen olydiga så var det smisk som gällde när pappan kom från puben. Duscha fick man göra nån gång i veckan och spola på toaletten nattetid var big no no, en och annan överraskning väntade i toaletten när man kom upp på morgonen. I skolan fick vi en rejäl utskällning för att vi skrev en för fånig dikt (den gick något med video, ideo, deo, eo, o, o.. och vi var sjukt nöjda själva. Så nöjda så vi kunde inte sluta fnissa. Tills vi nästan vrålade av skratt. Icke uppskattat.) Men framförallt så hade vi the time of our lives!! Får Olivia ens hälften så roligt så är jag glad!

KRAM

37 Kommentarer

37 kommentarer till “Sommartårta och språkresa

  1. Språkresor! ❤️ Åkte till Hastings när jag var 15-16 och det är bland det roligaste jag gjort. Så stort att vara borta i flera veckor, och så lagom med ansvar att resa med svensk ledare. Och alla nya kompisar. Hoppas att hon får det bra!

  2. Åh kul med språkresa 🤩🤩 har inte varit på någon sådan själv… men drömde om att göra en sådan…🤩

    1. <3 Det var det verkligen. Hoppas att tjejerna får det lika bra, de har önskat sig detta i flera år nu.

  3. Japp! Min språkresa gick till Burlington, Vermont. Fick även besöka Boston och Montreal. Underbar resa.

  4. Var i Eastbourne – känner igen ALLT du beskriver, på gott o ont! Vår familjs pappa slog också barnen, vi var helt chockade. Och
    de bjöd på okryddad köttfärssås bl a….fick pytteliten matsäck (men chips!) varje dag. Så himla mycket billigare i England då också, minns att vi köpte dom där äppelpajerna på McDonalds heeela tiden. Som du säger – minnen för livet, de kommer tillbaka med nya livserfarenheter helt klart!!

    1. Ja det blev ju lite av en kulturkrock 🙈 Älskade äppelpajen, hängde på mc d var och varannan dag!!

  5. Jag var på språkresa i Torquay efter nian med min bästis. Vilken rolig resa och minne man har från det.😀
    Känner igen allt som du skriver om maten🙂
    Familjen var vi inte hemma hos mycket. Det var disco nästan varje kväll som vi var på💃
    Kan nog inte säga att vi blev så mycket bättre på engelska heller. De flesta vi umgicks med var också svenskar.

    1. Haha ja vi gick också med bara svenskar och lärde oss kanske inte så mycket engelska men man lärde sig ju så mkt annat, livserfarenhet! Tjejerna ska dock gå i internationell klass och intensivkurs så allt är på engelska, så jag hoppas de har utbyte även av det.

  6. Jaa, språkresan var ju fantastiskt rolig 🙂 Olivia är ju en kopia av dig!! Ha en fantastisk sommar! KRAM

    1. Det var den verkligen!! Håller tummarna att det fortfarande är detsamma och blir bra för dem. Kram och detsamma!

  7. Åh va kul dom kommer ha🙏🏻
    Min son var i London förra året & hade så kul & växte så mycket av det.

  8. Var i Hasting och Eastborn i mitten på 70 talet och det är härliga minnen än. Minns vissa middagar som bestod av en rostad macka och utslängda vita bönor över 🥴 Resan till Eastborn gjorde jag helt själv (gick i åttan) blev nämligen osams med mina två kompisar som jag skulle åka med. Bokade av och bokade om och blev vänner igen inom ngn dag 😅😂 Men den resan blev väldigt rolig ändå, umgicks med många Italienare.

    1. Förstår inte deras förkärlek till bönor i tomatsås och vitt bröd 😅🙈 Men det ska ju kännas att man är utomlands i annan kultur också, allt ska inte vara dom hemma. Härligt att du hade det kul ändå på egen hand! Kram.

  9. Isle of Wight 1993! Maten var hopplös och kulturkrocken stor, men oj så roligt! Jag åkte på egen hand, fyllde 13 när jag var borta. Kan tycka att jag var lite modig som vågade:) Det var nog då min kärlek till Storbritannien började. Så roligt att din dotter är på resa nu!

    1. Wow, så extra modigt i den åldern! Skulle nog inte våga släppa i väg min 13 åring i dag 😅 Men tror tjejerna har det toppen! Hamnat i en familj med en 12-årig son som skriker framför gamingdatorn så de känner sig som hemma 😂

  10. Jag är några år yngre än dig o var sååå avis på alla som fick fara på språkresa😬. Så kul med tillbakablick, vilket minne du har!! Kommer ihåg den där bikinin, så snygg!! Roligt inslag kramar Sara

  11. Så rolig läsning och igenkänning! Vi är ungefär jämnåriga du och jag så även om jag inte åkte på just språkresa så känner jag igen mig (inte minst i klädmodet och frisyrer…). Älskar hur man var som tonåring – så obekymrad och redo för livet liksom, hoppas mina tonåringar får lika roligt som jag hade. Minns bland annat en helt galen tågluff i Europa där vi flirtade med snygga killar, skrattade oss igenom vistelser på sunkiga vandrarhem med dörrar som inte gick att stänga, knappt åt nån riktig mat (däremot mycket chips), piercade oss i nån konstig piercingstudio i en källare (haha).

    1. Underbart!! Älskar uttrycket ”the world is a book and he who stays at home reads only one page”. Har man möjlighet så är det fantastiskt berikande.

  12. Alltså Wow språkresa! Jag var i Torquay 1982, var 17 år och de flesta var lite yngre och jag reste själv, fick verkligen lära mig självständighet. Och vi flirtade med italienare och holländare – pratade nog rätt mycket engelska men hade nog velat ha lite mer ritkgt engelsk liv… Och sen blev jag sjuk, det regnade störtskurar ibland och vi blev dyblöta men brydde sig om det 🙂 Skulle verkligen vilja åka tillbaka till den delen av England! Hoppas de får det kanon tjejerna!

  13. Fick detta receptet från en vän för några år sedan. Hon var tydlig med att jag INTE fick öppna ugnsluckan under gräddningen samt att den ska svalna en stund i ugnen innan den tas ut, då ska den tydligen inte sjunka ihop.

  14. Har gjort tårtan nu. Wow så god! Nästa.gång ska jag testa ha citron i med hade ingen hemma. Var verkligen super god tack snälla för receptet! Super kul och läsa om språk resorna!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

37