Godmorgon! Är det några som har plommonträd och plommon i överflöd just nu så kommer här ett tips på en helt otroligt god marmelad ni kan göra. Busenkelt med syltsocker dessutom! Jag brukar göra en liten burk marmelad på lite vad som i kylen som börjar se lite visset ut. Gott i bakverk, i yoghurt, på rostat bröd eller ostbrickan. Just plommonmarmelad är himla gott till ostar, testa det! Har ni inget plommonträd får ni köpa några i närmsta mataffär.
Plommonmarmelad
500 g plommon
3 dl syltsocker
1 kanelstång
1 vaniljstång, snittad
Kärna ur plommonen och skär dem i små bitar. Lägg frukten, sockret, kanelstång och vaniljstång i en kastrull. Koka upp och låt puttra ca 10 min under omröring. Höll över på ren burk med tätslutande lock. Klart!
Sitter och filar på några inlägg för veckan. Först ett gott tips som förhoppningsvis kommer senare i dag men sen ska jag inte glömma inlägget om soffan och vardagsrummet. Har ju haft den i typ ett halvår snart? Köpte den i februari om jag inte minns fel med viss leveranstid. Men våren försvann i en dimma med fokus på annat så det glömdes liksom bort. Det är iallafall DENNA soffan (i annat tyg), DETTA soffbord, DENNA fåtölj och lite annat smått och gott som är nytt. (Inlägget med sofforna vi velade om och som ni tipsade om finns att läsa HÄR). Ska visa hur det blev!
Inte så ofta man byter ut möbler så det blev verkligen som ett nytt rum och jag är lite nykär i vårt hem 🙂 Hade nästan glömt bort att vi bytt så blev så glatt överraskad när vi kom hem från semestern haha.
Glöm inte att testa marmeladen nu, ni kommer inte ångra er! HÄR har ni fler tips på olika marmelader och vad man kan använda dem till.
KRAM på er!





Kokade en omgång plommonmarmelad häromdagen. Våra grannar har en kolonilott och brukar ställa ut en påse i porten. Så tacksamt! Gör efter samma recept som du har här men denna gången skippade jag kanelen och tog vaniljpulver istället för stång. Går lika bra det för den som vill ”fuska” lite.
Lyxigt med såna grannar!
Ja, det är himla gulligt av dem. Tidigare i sommar la de ut jordärtskockor och snart kommer det säkert en påse med äpplen.
Brukar göra aprikos,nektarin marmelad men får nog testa din plommonmarmelad..
Ha en fortsatt bra dag..🌞
Det låter också gott, är tokig i nektariner i år! Tack detsamma!
Jag tycker nektarinerna blivit så tråkiga med dålig kvalitet 🥹Annat i Spanien?
Går inte att jämföra, hör smakar de typ ingenting?? I Spanien MAGI!!!
Ja både äpplen, päron och plommon och har plockat blåbär så ska göra massor av sylt, gelé, chutney m m. Har packat in alla äpplen för vinterförvaring, räcker till nästa sommar.
Extra gott med hemmaodlat och hemgjort!
Tips plommonmarmeladen blir ännu bättre om ni kokar den med kärnorna kvar och sedan plockar upp dem i slutet.
Brukar koka denna marmelad efter ditt recept men har bara kanelstången blir magisk till ostbrickan.
Däremot använder jag vaniljstång som smaksättare till rödvinbärsmarmelad blir jätte gott🤗
Åh det måste jag testa, har massa röda vinbär i år!