
I dag vaknade jag till höstkänslor och stickad-kofta-väder här i Örebro. Underbart! Har nog aldrig längtat efter höst i hela mitt liv. Men nu gör jag det. (Kommer väl ångra mig efter nån vecka med regn haha) Men sommaren slutade på topp med en stekhet solig helg i Stockholm. Vilket väder vi hade!
Kom upp kring lunch, checkade in på Hotel Kung Carl (bor nästan alltid här, nära till allt och så fina rum, god frukost och härlig bar!) och styrde raka vägen till It´s a Banger. Vet ni vad de serverar där? Korv & bubbel! Min favorit-fredags-lunch 🙂

Hur var det då? Jo det var SÅÅÅ gott!!! Hit blir det fler besök.
Sen styrde vi vidare mot vattnet för att slå oss ner och njuta av utsikten, bubbel och solen. Och som vi njöt. (Även om några av oss först tyckte att vi satt för dåligt så vi flyttade, sen satt vi visst för varmt så vi flyttade igen och sen blev det visst för blåsigt.. ja ungefär så höll vi på :))

Alltså huuur härligt. Sitta och titta ut över glittrande vatten och båtar. Skulle kunna sitta här hela dan. Vilket var nästan vad vi gjorde.

Sen mötte vi upp Stinas syster på en drink på Diplomat innan det var dags att svida om för middag… Bara det att jag hade glömt nästan all packning hemma!!?

Middag hade vi bokat på Olli – älskar när ställen ligger nära med gångavstånd. Nu behövde jag ju inte ens gå hem och byta om 😉 så det blev extra nära.


En mycket trevlig dag i ett strålande Stockholm. Och det här var bara den första.
KRAM
Åh vilket härligt inlägg! Blev så glad av att läsa den 🙂 Bästa bloggen!
Vill höra mer om Olli! Nyfiken på stället nån gång i framtiden.
Vilken härlig helg du o Micke har haft.
Skulle gärna kom iväg nån helg o ladda batterierna.
Ha en fortsatt fin kväll.
Jag finner Ollis meny spretig och konstig. Dottern vill gå dit. Är det verkligen värt ett besök? Hört recensioner som är så där halvbra.
Mysigt det ser ut. Saknar du Stockholm ibland ? <3
ALLTID!
Vilken härlig dag!
Så mysigt ni ser ut att ha haft det! En till som gärna vill ha en recension från Ollis 🙂
Jag har varit där två ggr. Lite väl mörkt för min smak men härligt sorl och tempo. Goda drinkar och god mat. Vi var nöjda 3/4 med våra rätter.
Testar att kommentera, mina verkar inte gå igenom.. 🙂
Jag ser detta!
Ja, nu. Andra dagar har det inte funkat. 😊
Hej, läst länge men första kommentaren. Varifrån kommer den fina toppen/blusen ?
Undrar också, såååå fin 😍
Det är denna! https://adtr.co/p609oe
Undrar också var blusen kommer ifrån, sååå fin 😍
Slut i denna färgen men finns i en annan fin! https://adtr.co/p609oe
Blusen är troligtvis från Neo Noir ’Roella’ så fin 👌💛