Asiatisk fläskfärspanna med ananassalsa

Asiatiskt Färs

IMG_1135

 

Hej hej! Här kommer en så mumsig färsrätt som vi senast åt i julas som synes men glömt skriva ner här. Hittade receptet på Coop och det blev såå gott så detta måste ni testa! Fräscht och syrligt och sött och salt på samma gång, passar utmärkt som sommarrätt också. Asiatisk fläskfärspanna med ananassalsa.

IMG_1132

Asiatisk fläskfärspanna med ananassalsa

500 g fläskfärs
1 tsk neutral olja
3 vitlöksklyftor, finhackade
1 röd chili, finhackad
1/2 tsk svartpeppar
1/2 dl ostronsås
1 msk fisksås
2 tsk råsocker
2 lime, pressad saft
2 salladslökar, strimlade
1 kruka färsk koriander

Ananassalsa:
1/2 gurka
1/2 ananas
1 lime, skal och saft
1 msk flytande honung
salt och chili flakes
Till servering
3 dl ris
1 röd chili

Koka riset. Fintärna gurkan och ananasen. Vänd runt med lime och honung. Smaka av med salt och chiliflakes.

Hetta upp olja i en stekpanna och stek färsen under omrörning tills den är smulig. Tillsätt vitlök, chili och svartpeppar, stek med någon minut. Häll i ostronsås, fisksås och socker och pressa i limesaften. Rör om och toppa med salladslök och koriander vid servering. Servera med ris, salsa och ev mer chili.

IMG_1139-2

IMG_1136 IMG_1137

Vi hade en klick chilimajo till också, gott till asiatiskt!

IMG_1141

Mums så gott! En god sommarrätt också som sagt med de tropiska inslagen, gärna ett iskallt glas vitt till en ljummen kväll.

Jag har startat dagen med att skjutsa Olivia till tåget, hon skulle upp till Stockholm och mäta upp pojkvännen där. Och nu är jag hemma och hämtar upp Micke för att åka till dagens första match för Sebbe i Örebrocupen. Vilket väder de fått, redan över 20 grader på morgonen. Ljuvligt! Tänkte ta med mig en kopp kaffe i termosen men jag gör nog som i går, fyller den med saft och is istället.

KRAM

2 Kommentarer

2 kommentarer till “Asiatisk fläskfärspanna med ananassalsa

  1. Tack för receptet, detta ska jag göra idag! Har alla ingredienser hemma. Mannen och jag åker på husbilssemester i morgon och då har vi middagen klar vid första stoppet och behöver bara koka ris.. Tror det blir en flaska bubbel till detta också. Bubbel är väl aldrig fel 🙂

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

2