Goddagens! Strålande väder utlovat hela veckan lång. Riktig högsommarvärme, hoppas det slår in nu! Isåfall kommer grillen gå varm här hemma. Har dessutom pluggat på lite grilltips från Nybergs Deli som ni ska få ta del av.
När du grillar ditt kött ge det först en fin yta, flytta sedan upp det till en högre nivå (alternativt flytta det till kanten av grillen) där det får grillas färdigt. På så sätt sänker du tillagningstemperaturen och låter köttet grillas färdigt utan att brännas vid. Den stora hemligheten till ett saftigt kött är att på låg temperatur (högst 120°C) tillaga köttet till dess optimala kärntemperatur. Använd gärna en kött-termometer för bästa resultat!
Och tänk på att alltid låta köttet vila i ugnsfolie lika lång tid som köttet grillats. Köttet stiger alltid med 2°C under tiden det vilar i folie.
I går åts det god grillad fläskytterfilé. Med en marinad gjord på soja, Santa Maria hickorysås, vitlök, grillkrydda och olja. Supergod smak!

Till detta åt vi grillad haluomi och champinjoner, sallad, färskpotatis, creme fraiche och Jack Daniels glaze.

Jag kommer tjata om den där glazen hela sommaren tills ALLA har testat den 😉 (har ni gjort det än??) HÄR hittar ni receptet om nån mot all förmodan missat det.
Har ni några bra grilltips så kom gärna med dem!!
Hos Nybergs Deli kan ni just nu vara med och tävla om en resa till New York!!! Kika in HÄR för att komma till tävlingen. Lycka till!

Jag har gjort glazen och den är GRYMT GOD!! Jag hade den t o m över salladen, typ som dressing 🙂 Den gör jag fler ggr!!
Kram
Hej!
Har testat den men tyckte den var alldeles för söt. Slängde till och med ut det som blev över. Gjorde jag något fel eller är den helt enkelt väldigt söt?
Den ÄR väldigt söt. Så det räcker med liiite och servera gärna crème fraîche till som bryter gott mot det söta. Men det är klart inte alla har samma smak 🙂
kram
Jag gjorde glazen i lördags och den blev jättegod!! Gästerna doppade tillslut allt på tallriken i den!haha.
Men visst ska det va färdigblandad ananasjuice? inte koncentrerad?? Samma med citronjuicen, eller är det pressad citron du har?
kram!
Det stämmer, fördigblandad ananasjuice och sen brukar jag pressa färsk citron i. Kul att den blev så uppskattad 🙂
kram
Hej!
Har en liten fråga om receptet till ”tårtan” som du gjorde till midsommar! Har letat och letat i olika kategorier här på bloggen, men jag hittar det inte… 🙁
Är jag dålig på att leta eller finns det inte?
Anyway, vill bara säga att du är galet inspirerande och jag brukar kika in här i stort sett varje dag!!!
/Petra
Här hittar du det: http://www.bloggfamiljen.se/2011/06/21/mera-tarta/
finns även under kategorin tårta nu (hade glömt att märka den..)
🙂
kram
Hej!
Jag har hört/sett detta på tv (klockan åtta hos stjärnorna, tror jag). Att lägga allt färdiggrillat kött på bröd. Brödet suger åt sig allt det mumsiga som sipprar ut från köttet och sedan är det bara att njuta!
vh
Monika
Tack för tipsen, det är ju en jäkla skillnad på grillat och grillat 😀
Jag tänker alltid att jag skall prova glazen när jag kikar in här men sedan så glömmer jag det, skall strax gå till affären så då får det nog bli det första som hamnar i korgen idag 😉
Ha en fortsatt skön måndag, kram!
Har ej gjort den men måste nog testa, låter super gott 🙂
Ha en bra dag
Kram
Tack för att du delade med dig av receptet på blåbärspannacottan. i och för sig var det inget som barnen åt men jag och min man älskade den. jag hade inget socker i alls och det var kanongott i alla fall (GI-LCHF:)). Nu blir det sommarlov för barnen från förskolan på fredag så då kan ju din kladdkaketårta med jordgubbsmousse vara en bra grej att duka fram efter middagen. Kram
Jag lovar att jag kommer testa den snart så… Ska bara flytta och köpa grill först 🙂 Bara några dagar kvar till inflytt…tjohoo!
Jag ska testa den. Men jag tycker det är så konstiga mått, t.ex 2.35 dl.
Jag är lite konstig ;=)
Det är översatt från ett amerikanskt recept, med ”cup” osv.. så då blir det lite konstiga mått 😉
Har försökt få tag på vanlig sketen ananasjuice en vecka nu! Finns ju bara med apelsin, helt hopplöst. Silverlök fick jag också springa runt och leta efter. Så jag hoppas att jag innan sommaren är slut fått ihop en omgång. Jack Daniels fick jag tiggt till mig på jobbet. Så alla ingredienser börjar så sakta samlas ihop.
Funkar med schalottenök annars. Och har du frågat efter jucien i affären? I bland finns ju olika juicehyllor, sådan som är kall och sådan som inte är kyld.. Lycka till!! 🙂
det är ju måndag idag, ställt dej på badrumsvågen? 🙂
Nu när jag sett väderleksrapporten för helgen så har jag bokat in tre dagar i köket och jag ska äntligen göra glazen! Det ska bli såå gott! Älskar sånna glazear! Jippi 😀