Godkväll! Är helt slut som artist.. Huuu vad trist det är att vara förkyld. Känner ingen smak och hostar och snörvlar som jag vet inte vad. Några supertips för att bli frisk snabbt??? Det är ju för tusan freeeedag i morgon!! 🙂
Cheesecaken smakar supergott (enligt Micke, jag känner ju nada) men hur ser den ut?? Jaaa ni. Det blev inte riktigt som jag tänkt mig, haha. Så går det när man är ivrig. Får visa er i morn när det är bättre ljus att fota i.
Noll inspiration till middagen, hur kul är det när inget smakar? Men köttfärs står och väntar.. Några tips på vad man kan hitta på med den??
Bjuder er på en liten film som avslutning. På det bästa jag vet ♥
Köttfärs ja… På jobbet inatt så tänkte jag ta upp kyckling när jag kom hem o sen göra Flygande Jakob ikväll. när jag vaknar i eftermiddag och ska åka o handla det som saknas så inser jag att jag tagit upp köttfärs =)
Fjärde dagen på LCHFkost o jag är virrigare än nånsin…
Jag gjorde köttfärssås o ska ha zucchinispagetti till. Inte särskilt fantasifullt, men förhoppningsvis blir det gott. Har aldrig ätit zucchinispagetti förr.
Det finns väl inget härligare än småungar som skattar, det går liksom inte att låta bli att le… =D
Så söt:p mer filmer tycker ja:D
Jag gjorde en köttfärs squash gratäng.
Köttfärs
Champinjoner
Squash
Bacon
Ägg
Mjölk/Grädde
Ost
Kryddor
Stek köttfärs me kryddor o tomatpure
Stek klippt bacon i en annan panna .Vänd ihop köttfärs o bacon.
Lägg champisar i botten på me lite köttfärsröra/bacon, sen
ett lager med squash, O sen på med köttfärs/bacon
sen squash. Häll en äggstanning över alltihopa. Toppa med ost
in i ugnen. Gott!! =)
Känns som om de alltid blir typ samma saker me köttfärs.
Annars kanske en köttfärsoppa vor något för din hals?
Eller hemmagjorda burgare me ost, bacon o ägg på toppen. Mums! =)
Det går inte att se filmen?
Vilket härligt skratt! Hoppas att smaklökarna snart skärper till sig!
Här kommer litet färs-tips! Medelhavsbiffar i krämig tomatsås på soltorkade tomater:
http://frostrosor.blogspot.com/2012/01/medelhavsbiffar-med-en-kramig-tomatsas.html
Kände mig vissen i fredags, på med Kan jang och VIPS inga förkylningssymtom MEN feber 3 dagar kunde den inte råda på 😛 Men skönt slippa snorig näsa och svidig hals måste jag säga!
DU! Har du provat köttfärssåsreceptet ”Köttfärssås a la MAM”?
Så SUPERGOTT! Gör aldrig köttfärssås efter recept MEN det där går inte att sluta göra när man börjat 😉 Prova! Ta länken till receptet här 🙂 http://pejans.blogg.se/2011/august/kottfarssas-pa-recept.html#comment
Krya på dig och ha en skön kväll!
Kram
Hejsan!!
Vilket härligt skratt den lille godingen har 😉
Kul med en liten film.
Krya på dig!!
Kraam / Anette
Hej!
Har följt din blogg ett tag nu, kände att jag var tvungen att bli medlem här bara för att jag ville kommentera hos dig! Älskar din blogg, hela atmosfären är så varm! Och vilka himla fina, underbara barn du har!
Tack för en bra blogg, Kram Malin
Vilket härligt skratt!
Vad goa, vilket härligt skratt =)
Här börjar vi också bli förkylda! Det suger .. Hoppas jag får behålla smaken, annars tänker jag ändra våran helgmeny till typ nudlar. Haha!
Krya på dig!
Gott det är med ungars skratt. Man blir varm i hjärtat.
Vilken härlig liten filmsnutt!!!! Ett underbart skratt! Vilka fina barn du har!! Hopppas nu att du vaknar lite piggare idag . . . .det är ju som sagt F R E D A G. . . . . . JIPPI!!!! Kram
amen snälla, vad är det för superful bild jag har???? Brukar ju vara ett foto på mej. . .kanske inte mycket vackrare men endå. . . blev lite smått chockad. . . kan det vara en liten son som lyckats byta . . hi hi
aha, nu förstår jag . . . .det är en bild som slumpas fram när man inte själv valt något foto för att slippa alla ”skugghuvuden”. . . .att mitt foto är borta beror på att vi köpt ny dator. . . .får fixa det vid tillfälle 😉 Kram
Haha men jag tycker de här gubbarna är tok-söta 🙂 Mkt roligare än skuggbilden, blir liiiite mer personligt eftersom alla får en egen gubbe. Men riktig bild är självklart allra roligast!!!!!!
kram och happy friday på dig!!!!!
Är det bara jag som inte kan se filmen?
Kan inte ens se en ruta där man kan klicka igång den?!
Ett otroliiiiiiigt bra naturläkemedel mot förkylning och igentäppta bihålor är Sinova Forte. Det borde du prova! Vilken söt video 🙂 Trevlig helg på dig och glöm inte att köpa Sinova Forte nu!! ;D