Måndagsdisco i förorten

Äta ute & Takeaway Pasta People & life

Man kan väl inte kalla detta förorten kanske men jag gillar uttrycket. Vad gör man när hela garderoben ligger i tvätten och ögonen går i kors av utmattning? Jo man klär ut sig och sätter på discokulan och dansar måndagsdisco såklart. Alla borde ha en discokula i vardagsrummet 😀

Åt så himla god hämtmat från Al Forno i går. Tack för tipset!! Av misstag råkade vi beställa kycklingpastan (en viss tröttmössa började yra om Pollo pollo när han skulle beställa oxfilépasta.. ) men tur var det för den var jääääättegod! Ska försöka härma receptet.

Micke ligger och sover på golvet och såfort kidsen lagt sig ska jag göra detsamma. (Lägga mig alltså, inte somna på golvet). Ska bara tvätta femtioelva tvättar först och bädda om i sängen.. Men sen så! Kanske hinner somna på golvet jag med iof.

Ha en fin kväll!

13 Kommentarer

13 kommentarer till “Måndagsdisco i förorten

  1. Rara underbara du! Vad gör väl lite blogg-gnäll, när du sedan kompenserar med ett sådant fantastiskt inlägg. Hela jag sitter och ler med hela ansiktet när jag ser bilderna på dina barn. Helt fantastiskt!
    Måste oxå ha måndagsdisco tror jag. Undrar bara hur jag ska få mina barn med på noterna, då de är 20 resp. 17 år… 😉
    Önskar dig en god natt och hoppas du tillbringar den i sängen, och inte på golvet!
    K R A M I S

  2. Ha,ha, SJÄLVKLART har man en discokula i vardagsrummet! Vår har sin plats sen 12!! år tillbaks:)

    Hoppas ni kryar på er snabbt, att morotssoppan funkar. Inotyol-salva i röda rumpor är att rekommendera, se till att det är torrt innan du smörjer annars stänger man in fukten!
    Kram!

  3. Ha ha ha ha, vilka underbara bilder. Så roligt ni verkar ha det, underbara ungar!

    Härligt att ni är på väg tillbaka, så tråkigt med sjukdomar, och framför allt magsjuka!

    Kram

  4. Haha helt underbart inlägg ju! 🙂 Fantastiskt härliga bilder på Olivia och Sebastian, vilka små sötnötter!

    Hoppas du får en god natts sömn nu 🙂

    Kram

  5. Hihi sötaste Snövit jag nånsin sett! Tingeling ser ut att vara en skön böna hon också 😀

    Hoppas att ni får sova gott hela familjen i natt!!!

  6. Har en god vän som bor i Örebro och vi har ätit pizza på Al Forno några gånger. De har verkligen heelt ljuvliga pizzor där! Är visst skillnad på pizza och pizza. 🙂 Dessutom är personalen väldigt trevlig! Gillar du indisk mat kan jag också rekommendera restaurang Karishma på Kungsgatan 26, fantastisk god mat! Dina barn är otroligt söta! Tack för en underbar blogg…
    /Malin

  7. Haha, helt rätt! Dansa ut baciller och negativ stämning! Till kvällen tycker jag du ska testa att baka Millionaires Shortbread om du inte har gjort det innan. Gkorde dessa kex igår och de var sagolika! Tänkte att jag ville tipsa dig om dessa. 🙂

    Googla eller titta in hos mig om du vill ha receptet! 🙂

    http://www.minbebis.com/blogg/sesamsresa

    Kraaam Linda (som läser ofta, kommenterar sällan… 🙁

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

13