Hello cupcake

Bakverk & Desserter Film & Serier People & life

Hello! Ett gäng cupcakes står och svalnar här och väntar på att pimpas med någon god frosting. Sebbis däckade med vällingflaskan i munnen och Olivia önskade se en Disneyfilm (dagens blev Pocahontas – en av mina favoritsånger i den. Älskar Disneys låtar!) så här sitter jag med en stund för mig själv.

Så trist med muffinsformar som släpper eller blir oljiga när man bakar så jag tänkte passa på och höra om nån bloggis har tips på bra sida att klicka hem fettbeständiga cupcakesformar och lite roligt bak-pyssel?

– Spring inte runt så mamma, jag blir helt stressig!! Sätt dig och se en film eller nåt!

Hehe. Får väl göra som hon säger då. Eller möjligen sätta mig ute i en solstol med en pocket och islatte nu när solen ääääntligen skiner (ska tipsa om nåt riktigt gott och svalkande sen).

Bye bye!

30 Kommentarer

30 kommentarer till “Hello cupcake

  1. Jag bakar inte så mycket nuförtiden, kör ju lågkolhydrat, så när jag bakar så bakar jag med kokosmjöl och mandelmjöl. För min del har det idag ännu så länge blivit promenad och satt mina sista plantor i krukorna, äntligen! Ska ut och handla inför midsommar och senare ska jag göra pizza, med mandelmjöl. Har hittat det hos; http://56kilo.alltforforaldrar.se/, det var så jag hittade dig!
    Ha en fortsatt fin dag, solen skiner ju!!

    1. Tack! Åh den där fotoväggen ser ut som pippilångstrumpuppsättning, barnen har ner dem var och varannan dag när de kör kuddkrig och hoppar runt. Den är inte på långa vägar klar, ska ta tag i den nån dag 🙂 tack för tips!

      kram

  2. Ah, bra med tips på goda och svalkande saker, gärna en massa goda drinktips :). Och gärna lite vardagsmat också, ingen fantasi här så här i slutet på arbetsterminen, längtar efter semester!!

    Just ja, goda snittar/drinktilltugg som går att förbereda inför midsommar önskas också! 🙂

  3. Kika på Lagerhause (webbshopp) köpte minimuffinsformar häromveckan som är superbra! rosa med prickar på =)

  4. Hej, jag bakar mkt cupcakes och har testat många formar. Kolla in följande länkar:
    http://www.strosselannat.se/monstrade/form-brun-prickig-24-st-1.html?grp=456988
    http://www.tartdecor.se/sk-muffinsform-ceriserod-prickig.html
    http://www.tartdecor.se/muffinsformar-rod-rutig.html

    Sen kan jag tipsa om bullformar, de är oftast lite styvare:-) Jag brukar fylla dem olika mkt, tycker om när man ser formarna. Har mängder av formar på min blogg att beskåda.

    Kram Sara

  5. Ja, det är super! Men kul med lite sånt man inte sett förut. 🙂 Ha en fin kväll!

  6. underbara barn och jätte fin fotovägg 🙂

    du victoria .. undrar över en sak. gjorde såna där hamburgare med hicory ja hur det nu stavas när jag e inne här hihih men du .. har man verkligen inte ägg eller ströbröd i dom ? Mina typ ”föll ihop” 🙂 Allt ut över grillen även om de blev supergoda. :/ hur gör du ? kram hoppas du hann med solen en sväng det gjorde ja 🙂

  7. Victoria och ni andra! http://www.kakburken.se är en riktig kanonsida för bakning!!! Några muffinsformar som brukar hålla bra är de med häftiga blom-mönster på, finns zebramönster osv också, men samma ”varumärke” (minns ej vad det heter). Dock tror jag säkert att flera av deras formar är bra! En bra grej jag sett där är kartonger i olika storlekar för tex cupcakes!

    Ha det fint och TACK för en underbar blogg, är fortfarande populär bland släkt o vänner vad det gäller mat 😉 Har INTE kommit på recepten själv!

  8. Uppdatering: Gå in under fliken ”muffins”, sedan ”muffins exklusiv” så hittar ni de fina formerna : ) Kram!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

30