Alldeles vitt och full fart

Kläder & Smycken People & life Resor & Hotell
vit
Frasigt vitt – bästa sommarfärgen. Klänning/Provrummet, kofta/saintropez, halsband – minns inte?? men är en favorit i guld med en ananas, nån som vet varifrån?

 

Hej från skuggan!

Pust, vaaaarmt i dag! Så jag skyller på jobb och smiter in i skuggan lite 😉

Semester med barn är inte direkt en vilsam semester. Sebbe far runt som en virvelvind heeela tiden. PÅ kvällarna när det är show och disco sticker han åt olika håll så fort de små benen bär honom. Är det bara vår 2 åring? Tycker alla andra håller sig så stillsamt och lydigt inom sikte för föräldrarna (och har inget minne av att Olivia smet så här?). Har tänkt tanken på sele/koppel både en och två gånger.. 😉 Det hade ju en annan när man var liten?

jaga jaga2

Micke har fullt upp om kvällarna 😉 Jag hinner knappt i kapp den lille busen! Han gör sig hal som en ål och känns som han väger 100 kilo när jag försöker fånga honom.

*googlar sele*

Annars är ju det här konceptet guld med barn. De har sååå kul. Hittar kompisar, går på utflykter/äventyr, disco, shower, miniland, hoppborgar, vattenruschbanor etc. Afterbeach för barn (lollo & bernie och personalen har sångstund). Barn äter gratis i sällskap av vuxen och har en egen buffé. TV-hörnor på restaurangerma och barnvänlig personal. Måste vara rena paradiset för barn! Och minnen för livet.

(Själv var jag inte utomlands förrän jag började högstadiet första gången. Så jag var väl lite för gammal för att uppskatta såna aktiviteter då ;))

Nä ut i solen!

🙂

 

Kram!

17 Kommentarer

17 kommentarer till “Alldeles vitt och full fart

  1. Åh, vad jag känner igen mig i din besskrivning av lille Sebbe som sticker iväg. Exakt så var det när vår Knut var 2 år ochså, och jag kan trösta dig med att det blir liiiite lugnare ,men bara lite iaf, när det gälelr Knut.
    Nu när han är för stor för att åka vagn går det inte att bälta fast han i sulkyn längre, men i och med lillsyrran så måste han hålla i handtaget när hon åker vagn.
    Sunwing s koncept är görbra, minns att jag var med i Miniklubben, när vi var på Mallorca när jag var runt 9 år och tyckte det var kul.
    Vi har sagt det att nästa semestertripp till värmen blir det garanterat Blue village eller Sunwing, perfekt när man har barn!
    Ha en skön sista semesterdag!
    Kram

    1. Skönt att höra att det blir liiiite bättre 😉 man får vara glad för det lilla!!

      Kram

    1. Haha hade inte du? Vi kanske inte tillhör samma ålderskull, på 70-talet bar det vanligt!!!

      Kran

      1. Nix hade ingen. Kanske avskaffades 1980 då jag föddes 😉
        Hoppas ni får en fortsatt härlig semester. När ni kommer hem måste du skriva allt om hotellet. Jag är inte människa till att hitta det på ving.se Hittar bara utan egen pool, men det är inte intressant efter vad du visar för bilder 😉
        Kram

  2. Bägge mina har varit/är sådär som du beskriver! Den lilla, som är 2,5 sitter aldrig still och sticker iväg så fort hon får tillfälle. Klättrar högt och lågt, pillar på allt och far omkring varje vaken sekund. När vi ska äta, har hon ätit färdigt inom fem minuter, så matro har vi glömt bort vad det är. Men det går väl över får man hoppas 🙂

  3. Är det inte härligt med små energi knippen? 😉 Vi hade faktiskt sele på våran dotter. De gick lixom inte att lämna huset innan hon var borta. Folk tittar väldigt skumt på en, men de är ju för deras säkerhet också. Iaf får jag panik när hon försvinner. Tänk om nån tar na? Nu ska mm ju inte tänka så.. Men jag kan inte låta bli. Lika om dom rusar ut framför någon bil el ramlar ner i en pool. Vi hade de såklart int jämt. De lär ju lära sig också.Nu är hon 4 och fortfarande ett riktigt busfrö. Men lyssnar iaf liiite bättre. 😉

  4. Så härligt att få följa er semester!! Ni verkar ha det helt underbart! Skälv sitter jag höggravid i väntan på vår nr 2! Men det är ju oxå underbart! :))
    Min 2,5 åring har oxå varit en ”rymmare” sedan han blev 2.. Han sticker mestadels när han är trött o vill busa.. Han tycker det är roligt när man sedan springer efter hysteriskt.. Han bara skrattar medan en annan är såå rädd att ngt ska hända. Typ att det kommer en bil runt nåt hörn o inte ser honom. Huja!!
    Nu som höggravid kan man ju inte riktigt kuta efter heller.. Köpte en sele på baby- barnmässan i Gbg i år, men den vägrar han.. Hoppas det snart går över! Ha nu en fortsatt härlig sem!! Tack för din underbara blogg! Kram Eija.

  5. Åh, känner igen mig väl! Våran snart två-åring sticker alltid iväg, ska pilla på allt och är så nyfiken. Och nu har han blivit jättesnabb oxå och jag som är skadad och inte kan springa hinner knappt ifatt. Blir ju en del vagn och kundvagn, annars är det kört. Lycka är när både mamma o pappa är med o handlar. Springa hundra varv på coop forum och peta på allt man kan med pappa i släptåg är lycka.

  6. Hej! Så fin färg du fått 🙂 måste fråga vad du har för strl. i den ljuvliga vita klänningen. Tänkte beställa en. Kram Nilla

  7. Vilken hääärlig ”bränna” du har fått! Så himla kul att följa med på er resa!!! Och dina små kottar dom är ju bara lika goa som vanligt! <3

  8. Hej Victoria! Ser att ni har en underbar resa! Jag har köpt en sele till vår son för några månader sen, så det borde du kunna hitta! Kolla Barabus i Örebro (ligger bakom lågprismagasinet) eller kanske babyproffsen någon av dom borde ha.. 🙂 kram

  9. När vår son var 2 år gjorde vi heller inget annat än jagade honom. En sommar hade jag neongröna badbyxor på honom som tur var. Vi var på Malloeca och man såg honom när han pep iväg, han var nämligen inte så glad för att bada.Jobbig tid, men kul… Vi hade staket runt hela tomten, band grinden så han inte skulle kunna öppna men han svingade ena benet över och kom åt postlådan och vips så va han utanför.Två ggr han han skrämt oss rejält, nära att bli påkörd innan jag hunnit ifatt honom. Nu ät han sexton och springer inte så mycket… ha,ha

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

17