
God morgon!
Vi fortsätter med lite mer godis va 🙂 Rocky road är en riktig klassiker, också så där busenkel att göra. Tacksamt med julgodis som går fort att svänga i hop tycker jag.
Rocky road
600 g choklad (jag använder Fazers blå)
2 påsar dumlekola
2 nävar mini marshmallows (alt stora som klippes i mindre bitar)
3 dl salta cashewnötter (obs de ska vara SALTA, inte osaltade)
1 dl skalade pistagenötter
Smält chokladen på låg värme i vattenbad (i en skål över kokande vatten). Blanda samtliga ingredienser.Fyll smeten i en liten plåt eller form (gärna klädd med bakplåtspapper) och låt stelna i kylskåp.
När kakan har stelnat, skär upp den i lagom stora bitar. Tadaaa, klart.
Yummi!
Har en annan variant på rocky road också, ska leta upp den och återkommer!
KRAM
Rocky Road har alltid varit min storfavorit, älskar blandningen av sött, salt och choklad.
För några år sedan upptäckte vi att vår yngsta dotter (nu 8 år) var jätteallergisk mot jordnötter. Hon är även luftburet allergisk, dvs hon blir sjuk om de bara ligger i en skål. Så då var det slut på Rocky Road i vårt hus – tills jag lyckades få till ett recept med salta frön istället som är minst lika goda som originalet.
Jag är så nöjd med det här receptet så jag måste dela med mig av det och hoppas fler använder sig av det så kan även jordnötsallergiker smaka detta goda julgodis
http://mat-ro.blogspot.se/2014/12/notfria-rocky-road.html
Kram Sara
Jag har ju en Jordnötsallergiker här hemma också, därför gör jag mina med salta cashew – blir hur bra som helst!
Salta frön låter intressant, får testa!
Kram
Min dotter är lika allergisk mot cashew- och pistagenötter tyvärr. Övriga nötter är hon ”bara” jätteallergisk mot. Så vi drömmer om en nötfri värld 🙂
Det är jättegott att klippa små bitar av en påse skumtomtar istället för marshmallows, tips! Kram
Kära hjärtanes vilken sockerchock man får av att titta i din blogg. ;)Snålvattnet rinner nästan.
Ser mycket gott ut.
Tack för dina braiga tips! 🙂
Kramar