Vegetarisk Shepherds Pie

Vegetariskt

DSC_7187

 

 

Hej hej

 

Ni är många som brukar efterfråga vegetariska alternativ och det är ju faktiskt både gott och bra för miljön. Jag har ett samarbete med Quorn och har provat fram lite goda recept åt er. Först ut är denna Shepherds Pie, en supergod rätt när man inte är sugen på för fet/gräddig mat men ändå vill ha något mustigt och smakrikt. Här har jag bytt ut nötfärs mot Quorn färs och det går ju precis lika bra!

Vegetarisk shepherds pie, 4 port

1 påse Quorn 300 g
1 burk pastasås
1/2 msk kinesisk soja
1/2 msk rödvinsvinäger
salt & peppar
8 potatisar
ca 1 dl mjölk
smör
2 äggulor
3 dl riven gul cheddarost

Värm pastasåsen i en kastrull. Häll ner Quornfärsen och puttra ca 10 min. Smaka av med soja, vinäger, salt & peppar. Lägg såsen i botten på en ugnsform. Koka potatis och mosa till ett mos med en skvätt mjölk. Rör ner en klick smör, äggulor och hälften av osten. Smaka av med salt & peppar. Klicka moset över färsblandningen och strö resterande ost över. Gratinera i 225 C ca 20 min tills ytan fått fin färg. Servera med ärtor eller bönor och en god sallad.

 

DSC_7173 DSC_7176 DSC_7178 DSC_7180 DSC_7184 DSC_7190

 

Har ni tips på andra goda rätter med Quorn så får ni jättegärna hojta till!

KRAM

9 Kommentarer

9 kommentarer till “Vegetarisk Shepherds Pie

  1. perfekt ! måste provas .dottern har just blivit vegetarian. och jag är lost med dessa veggorätter :/ tack 🙂

  2. Vill bara påpeka att Worcestershiresås inte är vegetariskt! Man kan dock lätt göra en egen vegetarisk variant, det är bara att googla fram recept. Sen finns en drös vegetariska asiatiska såser som utvecklats från Worcestershiresåsen.

  3. Prova quornburgarna, supergoda, eller byt ut färsen till tacosen mot quornfärs, qournfile istället för kyckling. Finn massa goda allternativ

  4. Äter ganska mycket vegetariskt. Har en vegetarian i familjen. Är dock inte alls så förtjust i halvfabrikat. Quornfärs är helt ok och jag använder det rätt ofta (alltid när vi äter tacos t ex), men i övrigt undviker jag färdiga qourn- och sojaprodukter för at jag tycker att det inte är så gott. Mina bästa vegetariska recept är biffar gjord på linser, quinoua eller t ex kikärter. Grytor och soppor med linser, bönor, goda grönsaker. Eller pastagratänger eller lasagne med rostade grönsaker och nån god ost… Hemgjord falafel i bröd, vegetariska pajer med fetaost, oliver och spenat… Finns så sjukt mycket gott!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

9