
Hej hej
I morgon är det Nutelladagen! Känns som typ allt blir gott med nutella? Går ju att slänga ner i vilken kladdkaka eller cupcake eller dessert som helst. Här kommer vääärldens enklaste glass, Nutellaglass. Allt man behöver är nutella och vispgrädde.
Nutellaglass
4 port
ca 350 g Nutella
5 dl vispgrädde
Lägg allt i en skål och vispa fluffigt. Häll över i en form och ställ i frysen minst 6 h. Skopa upp glassen och servera med färska bär. Yummi!! Beroendeframkallande gott 🙂

Slå till och fira Nutellans dag nu med denna enkla godsak 🙂
KRAM
Tyvärr är det fler än mina barn som är allergiska mot nötter därför vill jag tipsa om denna supergoda nötfria Nutella http://mat-ro.blogspot.se/2015/11/notfri-nutella.html
Min äldsta dotter, som tål nötter, sa första gången hon smakade den nötfria varianten ”Den är ju mycket godare än vanlig Nutella”. Toppbetyg alltså!
Toppentips tack! Enkelt och förmodligen sjukt gott 🙂
Många fina recept har jag hämtat här hos dig, uppskattar verkligen.
Ha en fortsatt fin kväll,
Kram Catta
Gokväll, nu tänkte jag be dig om hjälp 😉 Vi ska till vänner i helgen och ska ha med oss efterrätt. 6 pers. Vad hade du rekommenderat att göra då? Jag tänkte ju först ananaspaj eller kladdkaka. Men jag gööör ju inget annat än kladdkaka haha. Help me 🙂
http://blogg.alltforforaldrar.se/lotte
Gjorde Nutellaglass för ett tag sen med nästan samma recept men hade i en burk kondenserad mjölk och hackade hasselnötter också, blev supergott!
Gjorde denna igår och Gud vad god den var!!! Smälte i munnen och smakade bara ljuvligt krämigt nutella mums. Gaah! Tur jag har lite kvar till ikväll. Serverade den med hallon men ska nog toppa med lite nötcrunch eller ha i hackade nötter nästa gång så det blir lite crisp också.
Trevlig kväll?
Jjjjj
Blir det sådär isigt som alla andra glassar utan glassmaskin nästa dag?
Nej den blir inte isig! Kram