
Godmorgon!
I dag klär jag mig i lite nytt och viktigt rosa blingbling. Micke med för den delen, han fick både ett armband och ett rosa band.

Tillsammans kan vi förhoppningsvis göra skillnad, varje krona räknas i kampen mot cancer. Pärlarmbanden beställde jag på Ung Cancers hemsida, just nu är detta klätt i rosa.

Och huur gulligt var inte detta armband? Fastnade för det innan jag ens såg att det var för Rosa bandet. Köpte mitt på Lindex, fanns i kassan. Jag är en typsik sån sistaminutenshoppare som plockar på mig saker när jag väntar på att få betala, haha.

Det rosa bandet är i år designat av rara Alicia Wikander och föreställer vågor som ger hopp (många droppar små..) Det finns att köpa på Ica, Lindex och Apotek Hjärtat.
En liten påminnelse så här i vår rosa månad!
KRAM
Har ju själv haft bröstcancer, gick bra för mig men det var några riktigt tuffa år med alldeles för mycket tårar och ångest för mig och mina då ganska små barn. Vi köper varje år allt som finns i rosa bandet väg, Lindex armband bär idag hela familjen och ung cancer har vi alltid handlat av. Men eftersom bara en del av de försäljningarna går till cancerforskningen så sätter jag in varje månad, har varit månadsgivare i 12 år och mina barn sätter in 500 kr var varje oktober, så stolt över att de vill göra det . Det är viktigt men även andra typer av cancer är viktigt, bröstcancer är idag den form vi överlever mest men cancer i tarmar och bukspottkörteln som min pappa avled av är mycket sämre prognos. Bli månadsgivare så hjälper du alla typer av cancerforskning.
För mig är rosa månaden ångest och rädsla då jag kastas tillbaka 12 år men jag vet att den gör nytta.
Lindex rosa armband är riktigt fint i år. Köper alltid dem.
Hej!
Vi kör också rosa bling hela månaden!
Såg nu att det kommit Fight Cancer armband vilket för oss som bor i USA skulle passa mycket bättre.
Kram ?
Jättefina,det är så viktig att skänka pengar till forskning. Jag har varit månadsgivare i 11 år (sedan vårt första barn kom) , dock köper jag mer i oktober månad men det är enligt mig bara bonus eftersom jag skänker varje månad. Jag arbetar på en palliativ avd ( hospice ) och ser allt för många som det inte går bra för i kampen om cancer. Så jag uppmanar ALLA att se denna rosa månad som en bonus att köpa, det viktigaste är vad som görs övriga månader!!! Kram