Innehåller reklam genom annonslänkar för Cervera

Hej hej
Här har vi hunnit med vår vanliga utomhus-aw (brrr, minusgrader!) och ätit en mastig carbonara, nu ligger vi och jäser på rad och ser Christmas Chronicles 2 på Netflix med en stor godisskål. Tror jag somnar först 🙂
I morgon ska jag baka kavring till frukost. Mmmm! Längtar redan. Förra helgen bakade vi Polarkakor. De säljs ju inte för tillfället efter branden men tillsvidare kan man köpa deras brödmix och baka egna. Finns bland bröden på brödhyllorna. Fick med mig Micke på en promenad medan degen jäste, bästa starten på dagen! Hoppas på repris i morgon. (Micke är annars typen som gärna sover fram emot lunch på helgerna medan jag varken kan eller vill sova länge, tycker det är slöseri med ledig dag och allt blir liksom upp och ner med tiderna. Vilket föredrar ni? Gå upp i tid eller sova till 11-snåret och äta frukost vid lunch?)

Lite nytt till köket att fynda på Ceeveras Black friday HÄR!! 25 % på hela sortimentet (vissa få märken undantaget).
Älskar snygga skärbrädor (varför envisas man med skrapade slitna plast-brädor som sett sina bästa dar för många år sen? Finns ju faktiskt riktigt snygga och hållbara varianter, lika snygga att servera på!). Denna finns HÄR.
Slickepottar kan man aldrig få för många av, dessa i pastelligt rosa finns HÄR. (74 kr för alla 3 nu!)

Iittala Kastahelmi är en favorit, jag har allt från glas till tallrikar och dessertskålar mm. Beställde ett tårtfat och assietter i nya färgen Linne nu, underbara! Finns HÄR . Matchande servetter HÄR.

Och sist men inte minst slank det med en liten gyllene prydnadsgran, hur söööt. HÄR! (134 kr nu!)


Tillbaka till bröden. De gör ni så här:
Polarkaka
1 kg brödmix för Polarkaka
1 pkt (50 g) jäst
½ dl rapsolja
6 dl vatten, 37°C
Smula ner jästen i en bunke. Tillsätt olja och vatten och rör om tills jästen har löst sig. Tillsätt brödmixen (men spara 1 dl till utbakningen) och bearbeta i maskin ca 5 min eller för hand tills degen är blank och smidig. Låt jäsa under bakduk i ca 45 min.
Sätt under tiden ugnen på 250°C och placera en plåt i ugnen på falsen näst längst ner. Ta upp degen på mjölad bänk. Dela degen i 8 delar och forma till runda bullar. Kavla ut till runda kakor, 20-25 cm i diameter. Lägg kakorna på mjölad bänk/bakplåtspapper och låt jäsa 30 min under bakduk.
Nagga kakorna med en gaffel eller kruskavel. Grädda kakorna en och en på den varma plåten, i ca 5 min. Låt kakorna svalna på galler under bakduk. NJUT!

Godast ljumna med bara bregott på, ah!! Gjorde mina lite väl tunna som tunnbröd kanske men de var lika goda för det. Fick även använding av min krusakavel, har faktiskt tänkt köpa en sen jag flyttade hemifrån och äntligen blev det av. Tog bara typ 25 år 🙂 HÄR finns denna.

Missa inte kampanjen nu, massa fina julklappar att fynda HÄR!
KRAM
47 år gammal,och sover till 11-11:30 på helgerna. Lägger mig i och för sig sent men 10-11 timmar kan jag lätt sova. Både gillar och ogillar det. Skönt att kunna få sova ut efter småbarnsåren och jag känner inte heller att jag slösar bort dagen, men kan få lite ångest när man ser att andra både ha hunnit träna och storhandla innan jag ens har stigit upp😳. Men det är ju nyttigt med sömn och jag skulle absolut inte vilja vara kvällstrött så hade jag fått välja så hade jag nog helst velat stiga upp runt kl 09 tror jag.
Kram
Jag är väldigt kvällstrött och alltså då morgonpigg. Sover jag till typ halv 8 tycker jag halva dagen har gått!😁