Innehåller annonslänk

Men god moooorgon!
(Klockan är ungefär 07.00 här i New York – 13.00 i Sverige).
Lång resedag i går, vi kom i säng vid halv 5 svensk tid men ställde om oss ganska snabbt tycker jag. Landar man som vi på eftermiddagen här så hinner man få sol och komma in i nya dygnsrytmen snabbt, kommer man sent på kvällen lagom till läggdags funkar det inte alls tycker jag.

Fastnade i hissen i går, kom varken upp eller ner eller ut, hann bli lite svettiga.. Undviker den framöver : )
Kom fram till hotellet lagom till middag och svirade om lite snabbt och åkte upp till rooftopen. Där träffade vi på flygvärdinnorna från flyget, haha lite kul. Vilken utsikt! Ska skriva mer om hotellet sen, verkar grymt so far.

33 grader i går kväll, helt galet. Underbart! (Vädret ska vara väldigt varierande, 24-32 grader, sol och regn om vartannat).
Min klänning finns HÄR. (Missa inte erbjudandet om upp till 40 % rabatt på ordern HÄR, grym deal)

Efter (svindyr) drink på taket åkte vi ner och åt på restaurangen på hotellet, Bodega Negra (finns i London också). Mexikanskt kök, mörkt och mysigt (omöjligt att fota maten i det ljuset dock) god mat och uuurgoda desserter. Alltså kolla churrosberget med karamelliserade bananer, glassar och extra allt på och chokladbomben som gömde en chokladfondant och salt karamellsås i ett hav av vit choklad.

Stapplade proppmätta ett varv runt kvarteret sen för att hålla oss vakna liiite till men gav upp strax efter 22.00 (04.00). Bra jobbat ändå tycker jag, vaknat hyfsat pigg och utvilad i dag redo för fredag i NYC!
KRAM
Ääälskar dina resetips! Ha en riktigt härlig semester!
Åh vad härligt att få följa med på er resa. Skall själv till New York i oktober, så ser fram emot massor av härliga tips. Ha det underbart!