
Hej hej
Här kommer det utlovade receptet på förrätten. Lyxig smak med champagne i (man kan ju såklart ha annat mousserande vin i – anspassa det efter budget. Nu firade vi ju födelsedag så det blev Piper-Heidsieck Champagne i och till i glasen – och barnens soppa tog jag undan innan jag hade i vinet då det inte ska kokas).
Tore Wretmans klassiker, hittade en himla många varianter så jag tog inspiration lite här och där och blandade. Blev supergott!

Creme Ninon
6 port, förrätt
3 dl gröna ärtor
1 st gul lök
2 msk smör
1 msk mjöl
ca 3 cm selleri
5 dl vatten
1 1/2 hönsbuljongtärning
3 + 1 dl vispgrädde
1 msk citronsaft
1 1/2 tsk örtsalt, herbamare
färska ärtskott
1 1/2 dl champagne
Hacka löken och sellerin och fräs dem i smöret tills de mjuknat men inte fått färg. Strö över mjölet och tillsätt vatten, buljong, citronsaft, 3 dl grädde och örtsalt. Låt småkoka ca 20 min. Vispa upp den sista decilitern grädde lätt. Ta kastrullen av plattan och lägg i ärtorna. Låt dem bli varma och mixa soppan med stavmixer. Värm på soppan men låt den inte koka. Häll i champagnen och blanda väl. Häll upp soppan i portionsskålar och toppa med en klick lättvispad grädde och färska ärtskott. Servera med smördegsstänger till.

Parmesanstänger
1 ark smördeg på rulle
1 uppvispat ägg
2 dl finriven parmesan
flingsalt
Bred ut smördegen och pensla hela arket med ägget. Strö över osten och tryck fast den. Smula över lite flingsalt. Vik smördegsarket på mitten och vik över. Sporra ut 12 remsor, tvinna dem och lägg dem på bakplåtspappersklädd plåt. Grädda i 225 C ca 5-8 min tills de fått fin färg. Servera dessa ljumna till soppan.
(Vad tyckte barnen? Sebbe älskar ärtor och slevade gott i sig men hade gärna skippat den vispade grädden då han inte gillar vispgrädde, Olivia avskyr alla grönsaker i princip och särskilt ärtor så hon gick och borstade tänderna efter första – och enda – skeden ;))
KRAM
Åh så gott! Måste testas!
Jag gillar denna soppan https://www.arla.se/recept/palsternackscappuccino-med-paron–och-valnotshack/
Perfekt som bara soppa eller ha i mindre skålar som förrätt
Det lät huuur gott som helst, printar genast ut. Tack. Kram
Ser väldigt gott utt. Trevligt för mamma och även pappa förstås. En fråga? Har du slutat med veckomatsedel? Hälsar Märit
Nejdå jag hann inte med den i söndags bara, ska komma ihåg det till nästa helg igen! Kika under kategorin veckomatsedlar sålänge. Kram
Du och din blogg är grym. Tack för alla bra tips!
Vet du ngn bra fritös att rekommendera?
Och vart är din mans jacka ifrån ? (som han hade på bild när ni var på julmarknad)
Lite julklappstider nu!! =))
Tack för svar.
Tack vad glad jag blir att höra! Min mans jacka är från Filippa K men säkert 5 år gammal minst. Vi har en fritös från Philips Digital Pro – jättenöjda med den! denna är det https://www.philips.se/c-p/HD6161_00/fritoes
kram
Ser supergott ut, ska absolut provas här hemma. Parmesanstänger älskar jag, gärna med lite cayennepeppar på med, yummie. Serverade vi alltid till hummersoppa när jag jobbade på Hönö Hotell.
Tack för alla fina tips och recept!
Visst är det gott, cayenne ska jag testa nästa gång. Tack själv, vad kul att du gillar. kram!