
Hej hej
Hinner knappt med att tömma kameran just nu, dagarna går så fort denna tiden på året men några dokumenteras med kameran åtminstone. Jag minns allt så mycket bättre när jag fotat det och framförallt om jag laddat upp här och skrivit om det. Det blir som att man bearbetar upplevelsen och minnet flera gånger om tills det sitter. Saker jag inte fotar eller skriver om faller lättare i glömska..

Häromfredan var det bara jag och min killar hemma en solig kväll så vi tog cyklarna och styrde ner till hamnkrogen för en räkmacka.


Eller fish and chips och glass för den lille.

Det här hade Olivia fått spel av. (Sebbe bryr sig inte) Lök och dill på pommesen. Sallad på tallriken. Det sista har hon dock lugnat ner sig med men som yngre skulle salladen bort och på någon annans tallrik pronto innan hon kunde börja äta.

Mycket trevlig räkmacka och mysig sommarkväll!
Lillördag i dag, som nästan känns som en fredag för sen är vi lediga resten av veckan. Tror det får bli en kycklingkebabsallad till middag och nån dessert. Har ett supergott tips jag bjöd på härom helgen, ska skriva ner receptet och återkommer sen!
Är gräsänka i kväll och tänkte hyra mig en film när barnen lagt sig. (alt börja på någon ny serie). Har ni några tips?? Ni brukar vara bäst på det!
KRAM
American housewife på viaplay!
Den verkar mysig! Är det 2 säsonger bara? kram
Ja det är en sån som är soft att slökolla på när man viker tvätt typ många roliga skratt! Yes än så länge 2 säsonger på viaplay men det ska komma en tredje!
Har du sett Wisting på Viaplay, Eller Straight forward?
Jag gillar thriller och kriminalare….
Inre Cirkeln var också bra…
På Cmore så såg vi Dirigenten och Harry Quebert affair.
Inte sett nån av dem, kollar genast upp. Tack för tipsen! Kram
Vi ser andra säsongen av Killing Eve som jag älskar..! Parallellt med Billions när det släpps nytt. Å så ser jag Gentleman Jack när jag är ensam! Något du inte sett där kanske?
Inte sett nåt, kollar upp! Många slm verkar gilla Billions. Tack för tipsen! Kram
Din vita blus, DEN perfekta. Gammal eller ny och i så fall var ifrån? Tack på förhand!
Ny från Kappahl 🙂 kram
Har precis kollat på What if på Netflix, jag tyckte den var mkt bra😌
Sen kan jag rekommendera Bosch på Viaplay🙋♀️
What IF plöjer vi för följt! Bosch har jag inte sett, tack! Kram
Frikänd på Netflix – sjukt spännande 🙂
Håller med föregående talare kring Bosch och American Housewives, bra i sin genre! Ett absolut ess som du bara inte får missa är en turkisk tv-serie kallad dirilis ertugrul. Man blir helt hänförd, och sättet den är regisserad på är så annorlunda jämfört med europeisk och amerikansk stil. Fullständigt beroendeframkallande, och man blir känslomässigt bunden till karaktärerna på ett fantastiskt fint sätt. Jag älskar verkligen bra tv-serier så jag sammanställer gärna fler tips så snart jag hinner.
The Sinner på Netflix
Sett. Såååå bra! Kram
Happy! på Flixen om du är sugen på en fullständigt bisarr och otroligt rolig serie. Årets överraskning!
Bosch som även finns på HBO, perfekt snutserie att chilla till.
Chernobyl på HBO. Har inte sett den än men den har, efter fyra av fem avsnitt, rusat upp som en raket och ligger just nu på första plats över bästa tv-serierna! Det är en riktigt big deal och extra roligt att Johan ”Stacka Bo” Renck har regisserat den och att Stellan Skarsgård har en av rollerna!
Mindhunter på Flixen om du är intresserad av något läskigt. Om hur det gick till när FBI började med profilering. Grymt spännande.
Nu hinner jag inte ge fler tips för nu är det dags att börja preppa för lövbiffsgrytan som blir kvällens middag. 🙂
säsong 2 har släppts denna veckan av Alex på Viaplay 🙂
Se Wine country på Netflix
Dead to me på Netflix! Så himla bra!! Kram
Sett hela, sååå bra!! Kram
Every day på Viaplay är väl lite tonårsromans men jag gillade den om du vill ha något lättsamt.
Den som dräper, Absentia, Blindspot, Wisting, Svartsjön…. Alla riktigt bra!! 🌞
Ha de fint!!
Mia
The Sinner på Netflix!!!
Chernobyl på HBO! Mycket bra 👌🏻
’Home fires’ på svtplay!😊
Chernobyl på HBO. Obehaglig men SÅ bra!
Har sett typ alla serier men det finns en som utklassar alla: Mr.Mercedes av Stephen King. Finns på C-more. Kram Annika i Skanör 💜
Chernobyl på HBO är ett måste. Otäck och bra, mest för att man vet att det faktiskt har hänt. Minns själva händelsen faktiskt, även om jag var liten. Men man hade ingen aning om hur mycket som faktiskt påverkade livet efteråt.
Säger också Chernobyl på HBO! Och Blindspot på Viaplay. Sen börjar en ny serie på Netflix idag, Himmelsdalen, verkar väldigt spännande 🙂 Skönt ibland med filmkväll för sig själv 🙂