
Hej hej
Helgen bestod inte bara av en fredag. I lördags stod regnet som spön i backen. Mysigt! Ska det va så ska det va. Vi hyrde film igen, såg Trolls 2 (jättemysig och så mycket bra musik! Alla 4 gillade den) och gjorde Smash-burgers. Finns inga godare burgare och finns nästan inget godare punkt. Satt bara och mmm:ade oss igenom middagen (alla utom Sebbe som inte gillar hamburgare så värst men han åt hyfsat ändå). Har visst inga vettiga bilder att bjuda på förutom ett par suddiga medan jag monterade dem, hade fullt fokus på att äta dem sen 🙂 Men de var fyllda med tryffelmajonnäs, massor av karamelliserad lök, ost, inlagd gurka och ketchup i stekta briochebröd. Gjorde dem på finalen högrev 80 g/st, enkla till barnen och dubbla till oss vuxna. Hur man gör smash-burgers kan ni läsa HÄR.

Sen blev det söndag och vår nya grej är att göra en liten söndagsutflykt i krokarna. Denna gång blev det Askersund under regntunga moln. Varit nyfiken på den omtalade lax-pitan i hamnen och äntligen blev det av.

Det finns alltid pokemons på kyrkogårdar. Olivia och jag gick runt och läste på gravstenar istället. Så många livshistorier och olika långa livsöden som ligger här. Besöker alltid kyrkor och kyrkogårdar med andakt. Det är något i luften. Tidens vingslag och något närvarande.

Varsin chokladklubba från Venus choklad. Köpte med oss praliner och annat gott.

Så mysig liten stad. Särskilt om sommaren men än är det fortfarande en hel del öppet och i rörelse. Just en söndag var dock det mesta i butiksväg stängt. Men mat hittade vi.

Vi tog en pita med hjortronsås och en med romsås. Båda jättegoda! Men jag har liiite svårt för rökta saker, gillar varmrökt lax i små mängder och en hel sån här blev lite mycket för mig. Men rekommenderas ändå varmt, gillar man varmrökt lax så kommer man garanterat gilla dessa. Deras pommes fick också högt betyg och aiolin var gudomlig! Den hemlagade ketchupen smakade mest kanelsocker?

Btw huuur snygg är inte Lokas nya design??

Synd att Lilla Torgboden var stängd, spanade fina saker i skyltfönstret!
Förövrigt världens skönaste promenadskor HÄR. Kan inte tjata nog om dem 🙂 Fick hem de vita jag beställt nu, älskar dem! Dessutom är det påfyllt av världens skönaste svarta byxa HÄR så passa på att knipa er storlek om ni inte hann sist.

Mina bästa <3 Mysigt med en liten tur istället för att alla ligger som kryss med varsin skärm. Annars lätt hänt en söndag i detta gäng.
Påvägen hem stannade jag till vid ett lågprisvaruhus, fick dock inte med mig någon in. Att de inte förstår nöjet med lågprisbutiker?? Älskar att göra fynd! Kom ut med helt fantastiskt fina fejk-hortensior för billig peng och var glad som en tupp.

Resten av kvällen gick åt till storstädning och rensning av skåp, älskar känslan efteråt! Olivia fick feeling och städade hela Sebbes rum också medan han var hos en kompis och skrev gulliga saker till honom på svarta tavlan. Jag är fortfarande i chock 🙂
Det var min helg det!
KRAM
Vilken härlig dag! Man glömmer liksom Askersund, vi passerar det när vi åker tills stugan men åker aldrig in. Får bli ändring på det! Blir nyfiken på vilket lågprisvaruhus du hittat! Är det Rönneshytta?
Nordströms! Kram
Vilken härlig helg💕💕
Ja det var den 🥰 Hoppas din var fin med!!
Vilken mysig dag ❤
Vilken fin kofta. Varifrån?
Kram
Anna
Tack! Det är en gammal favorit från Odd Molly. Kram