
Hej hej
Hade ett eftermiddagsflyg hem denna gång så vi hann packa i hop i lugn och ro och både äta frukost på favoriten Bella Mar Beach (ni vet vispgräddeskaffet osv) och äta en sista lunch nere vid havet innan taxin kom. Skönt!


Allt tar dock längre tid än man tänkt på slutet så det fick bli närmsta restaurangen på strandpromenaden när man kommer ner från vår gata, Sirocco. Ätit här många gånger, god pasta, goda sallader, god pizza. Och god lax! Stannar ofta till här för lunch. I dag blev det en chevresallad med Parma och hallonmarmelad, Micke testade deras Caesar och barnen en Margarita.

Sen var det det där med att slita sig.. Stod så länge klockan bara tillät och tittade ut över havet och gick i princip baklänges hem. <3

Som jag längtar tillbaka. En fantastisk vecka på så många sätt men värmen i augusti är inget som lockar så värst, vi håller oss till vintermånaderna och tidig sommar framöver tror jag 🙂 Fast jag skulle ju inte ha något emot att åka ner bums i morgon om det var så. Men nu är det ju inte så. Men drömma kan man!
Om ni vill kan jag köra en liten housetour med några snabba bilder jag knäppte av innan taxin kom, sen var det allt för denna gång <3
På återseende snart snart snart hoppas jag. Mitt happyplace.
KRAM
Helt underbara inlägg idag! ☀️ Tack för att du delar med er så av ert liv! Ett boende i värmen lockar ännu mer nu! 🌴 👙 💦 🥂
Tack rara. Kram
Kul att läsa om ert Spanien, så fina bilder. Innan coronan funderade vi på att åka till Alicante under året men det får vänta…
En housetour hade varit väldigt roligt. Vilken härlig semestervecka ni hade, förstår verkligen att du längtar dit igen. Kram
Så himlans bra du är. Jag älskar ditt EFIT, å nidens gången m 🇪🇸-tema, superkul! TACK f bästaste bloggen. Du är grym. 💕 kram e
DENNA gången 🙈
🙂
Tack snälla, vad glad jag blir! Kram
Jag bara älskar din blogg, och denna dagen var något extra. Tack för allt du delar med dig av. Inga ytligheter utan så genuint härlig blogg bara.
Du är grym 🙂
Men tack rara, vad fint sagt. Så kul att du gillar! Kram
Såna härliga bilder! Vi har så smått börjat leta efter semesterboende, dock ett hus. Hur kom det sig att ni valde Torrevieja? Vi vill bo i en stad där brottsligheten inte är skyhög, det finns mycket att göra, och passar barn så väl som tonåringar. Och som inte dör ut på vinterhalvåret 😊 Vi har mest kollat runt Marbella men är nyfiken på Torrevieja. Om du hinner med att svara så vore jag tacksam!
Lite samma kriterier här, ville även ha nära till flygplats och ”mycket för pengarna” dvs hellre ett rymligt fräscht boende med allt vi ville ha i en billigare stad än litet dyrt krypin långt från stranden i mer fancy städer, gillar avslappnad stämning på semesterboende där man kan gå runt som man är och bara njuta av värmen och livet, och där det inte heller är en ”turiststad” med partyhotell (finns få hotell här). Vi hittade allt vi sökte här ❤️ Och sen orkade vi inte leta och längta längre, vem vet hur länge man har hälsan och möjligheten. Vi chansade och slog till och har inte ångrat oss en sekund. Hoppas ni hittar er perfect match. Kram
Det där med partystad och hotell har vi också på listan ja! Tack för svar, får nog bli ett besök… när man väl kan åka. Tack för en härlig blogg!
Tack! Vilka härliga inlägg. Hjälper ju inte drömmen om en lägenhet i södern öht 🙂
Tack ❤️ underbar dröm!
Riktigt imponerad över alla inlägg, vilket jobb du lagt ner. Underbar läsning.
Har själv hus i Thailand och brukar bo där halvårsvis över vintern och sonen går i svensk skola.
Nu går vi sönder av längtan till huset och livet där. Kram
Tack rara. Förstår er längtan!! Kram
Du MÅSTE prova cavasangrian på Namm & Gastronomic, ligger precis i början på strandpromenaden mellan keepers och tivolit. Medelhavsblå och vita möbler, omöjligt att missa. Pink gin är också god, men cavasangrian är otrolig – bästa i hela Torrevieja!
Åh tack för tips, det ska jag absolut göra!! Kram
Jaa hade varit så kul se ert andra hem i Spanien💕
Ja jätte gärna en housetour