Fräscht och gott

Potatis Sallad Sås

p3

Blå dukning och vitsippor, så vårigt!

 

Atjoo. Snörvel. Prosit. Kli kli kli kliiiiiiii

Ok, jag ska inte gnälla men ni som är allergiska mot pollen vet nog hur det känns ändå. Pollen-EXPLOSION just nu. Fy f*n säger jag bara. (Det känns ju alltid liiiite bättre när man får gnälla av sig).

Bjöds på så god och fräsch ”sommarmat” hos Pauline i tisdags så det ska ni få recept på här. En kall potatissallad med supersaftig marinerad kyckling och kall sås. Till det drack vi rosé i solnedgången, gissa sommarfeelings!

p1

Potatissalladen innehöll förutom potatis, soltorkade tomater, rödlök, fetaost, svarta oliver, ”Italiensk salladsmix”, ca 1dl olivolja, 1 msk balsamico och 1 tsk dijonsenap som blandas.

p2

Kyckling:
Stek/grilla kycklingfiléer. Se till så de är precis klara och inte för torra. Skär i ca 2 cm tjocka långa skivor.

Marinad:
1 msk honung
1/2 dl balsamvinäger
1 dl olja
1 1/2 dl färska hackade kryddor (basilika, persilja & timjan)
1 pressad vitlöksklyfta
1 1/2 tsk salt
svartpeppar

Blanda marinaden och häll över kycklingen när den är varm. Låt stå och dra kallt.

Kall sås:
1 dl créme fraiche
1 dl gräddfil
1 klyfta vitlök
ca 1tsk dijonsenap
Salt och peppar

Blandas och ställ kallt en stund.

Servera kycklingen i sin marinad med potatissalladen och såsen till (allt kallt alltså). Mums, riktigt fräscht!

p5

MIddagen avrundades med en söt avslutning i form av Yoghurtcréme med rabarberkompott och havresmul (fast hon hade bytt ut havresmulet mot ”vanlig” smuldeg).

des

8 port:
2 gelatinblad
1/2 vaniljstång
3 dl vispgrädde
1 dl mjölk (3 %)
1 dl socker
2 dl matyoghurt (10 %)

Rabarberkompott:
300 g rabarber
4 msk socker
1/4 tsk malen kardemumma
1 msk färskpressad citronjuice

Havresmul:
1 1/2 dl havregryn
2 msk ljus sirap
1 1/2 msk smör

Blötlägg gelatinbladen i kallt vatten ca 5 minuter. Dela vaniljstången på längden och skrapa ut fröna. Blanda vaniljstång, frön, grädde, mjölk och socker i en kastrull. Koka upp och ta från värmen, lyft upp vaniljstången. Ta upp gelatinbladen och rör ner dem i kastrullen. Låt svalna något. Rör ner yoghurten. Fyll smeten i 8 små glas. Täck med plastfolie och ställ i kylen för att stelna minst 4 timmar.

Rabarberkompott: Ansa och skär rabarbern i ca 2 cm stora bitar. Blanda rabarber, socker och kardemumma i en kastrull. Värm på svag värme under lock tills det nästan mjuknat, 8–10 minuter. Smaka av med citronjuice och tillsätt mer socker om det behövs. Låt svalna.

Havresmul: Blanda havregryn, sirap och smör i en stekpanna och låt smälta samman på medelhög värme under omrörning tills det fått färg. Låt svalna.

Toppa med rabarberkompott och havresmul vid servering.

Yummi!!

Nähäpp nu ska jag hoppa in i duschen för första av femtioelva gånger i dag. Bädda om med nya lakan i sängen och slänga allas kläder från i går i tvätten. Atjoooo.

KRAM

17 Kommentarer

17 kommentarer till “Fräscht och gott

  1. Ett tips till allergiker: duscha på kvällen innan du går o lägger dig, så försvinner allt pollen du fått i håret under dagen.

  2. Pollen, blää! Våren är härlig men att nysa oavbrutet i flera minuter det är mindre kul! I går trodde jag även att jag skulle krafsa ut ögonen… så mycket kliade det.

  3. Usch och fy, stackars dig! Vet precis hur du har det! Min allergi kommer först när gräset blommar men såååå plågsamt det är då 🙁 Vet också att man inte ska gnälla, det är ju inte en sjukdom i den bemärkelsen men jobbigt är det med klåda i ögon och ansikte och nysningar efter nysningar… Suck… Duschar och duschar mest hela tiden. Brukar försöka att vara på stranden så mycket som möjligt då men det är ju lite tidigt än. Kram <3

  4. Hej!
    Usch låter verkligen jobbigt med pollenallergi 🙁 Har en dotter som har det jobbigt med pollen och dessutom säger hon att hon blir så trött av medicinen. Maten såg fantastiskt god och vårlig ut! Är ute efter bra bufférecept till min dotters konfirmation, mat som går att förbereda, helst som är kall och bara är att ”slänga fram” efter kyrkan…:_)Dett akan nog vara något1 Vad tror du kan vara gott att servera mer än kyckling till potatissalladen?
    Kram Katarina

    1. Kallskuret / chark är säkert gott till!
      Jag blir också jäääättetrött både av medicine och allergin. Tur det är övergående.

      Kram

  5. Det låter jobbigt med allergin, vet hur det är då min son har rejäla besvär. Nu verkar det värre än nånsin, stackars er<3
    Hoppas det ger med sig snart, och ha en bra torsdag i allafall:) Smarriga recept, får provas vid tillfälle:)Kram

  6. Låter ju som en trevlig valborgsmässoafton ju 🙂 Vad hade ni för potatis i potatissalladen? Det är ju lite tidigt för färskpotatis… Kokt, kall potatis av en fast sort kanske?

  7. Autocorrect betyder inte alltid att det blir rätt. Menade att det låter som en trevlig valborgsmässomeny, inget annat 😉

  8. Hej! Detta recept har jag velat gjort länge och nu äntligen ska jag göra det imorgon. 2 år efter du lade upp det ”bara”. 😀 Jag har en fråga om receptet och jag hoppas du ser det här fast inlägget har ett par år på nacken. I receptet står det ”italiensk salladsmix”, menar du salladsmix som bladsallad i påse eller sån dressing mix (krydda)? Tack för en bra och inspirerande blogg. Hittar så mycket inspiration från dig!

  9. Tänkte bjuda på detta på studenten, plus lite annat.Hur många kilo kycklingfile är marinadreceptet beräknat till? Tacksam för hjälp!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

17