Hej hej. Hur har ni det i busvädret? Vi befinner oss på Västkusten och höll på att blåsa bort i förmiddags, bokstavligt talat. Men nu har det lagt sig lite och vi sitter i vår stuga och myser. Grabbarna sover eftermiddagsvila och Olivia & jag tittar på Vem bor här och äter snacks. Ska väcka de andra strax och spela lite sällskapsspel. Mys!

När det är busväder är det perfekt att baka, det är sen gammalt. Så jag tipsar om dessa favoriter från arkivet — fluffiga vaniljbullar bakade på vaniljvisp och fyllda med mandelmassa. De är sååå galet goda!! Inte krångliga att göra heller, jäser bara en gång i sina formar — minimalt med jobb för att vara bullar. Och smaken på dessa alltså, muuuuums! Ni måste bara testa.


Fluffiga vaniljbullar med mandelmassegömma
ca 12 st
Vaniljbullsdeg
En förp vaniljvisp (2 1/2 dl)
25 g jäst (för söta degar)
3 msk strösocker
1 krm salt
2 msk rumsvarmt smör
ca 4 1/2 dl vetemjöl
Fyllning
100 g rumsvarmt smör
100 g mandelmassa
1 nypa salt
Pensling och garnering
1 ägg
Pärlsocker
Värm vaniljvispen till fingervarm temperatur. Smula ner jästen i en degbunke och häll vaniljvispen över. Rör om tills jästen är upplöst. Tillsätt socker, salt och det rumsvarma smöret. Blanda ner mjölet lite i taget och arbeta samman till en blank deg.
Klicka upp degen (eller rulla bollar om den inte blir för kladdig) i pappersformar – jag tar muffinsformar i en muffinsplåt så de håller formen. Låt bullarna jäsa ca 40 min.

Pensla bullarna med uppvispat ägg. Vispa samman riven mandelmassa och smör till en fluffig kräm. Smaksätt med en liten nypa salt. Fyll en spritspåse och stick ner i mitten av bullarna och klicka i en boll av krämen.

Strö över pärlsocker. Grädda bullarna ca 7 min i 250°C.

Så goda – fluffiga, saftiga och med en liten krämig överraskning i mitten. Servera ljumna med ett glas kall mjölk eller en kopp kaffe.
KRAM
Av Victoria Riis – bloggare och matkreatör sedan 2003
Följ mig gärna även på:
Instagram |
Facebook |
Pinterest 🖤