
Hej hej
Tisdagsdejt med grannfruarna i dag igen! Förra veckan var vi hos Ida som bjöd på Helstekt fläskfilé med nudelsallad (recept från köket.se). Vi började se Gifta vid första ögonkastet som blir vår nya tisdags-serie denna säsong. Älskar den! Man får gömma sig bakom skämskudden varvat ned att skratta och gråta, heja och kvida. Haha. Den har ju allt. Ser fram emot 3:e avsnittet och umgås med tjejerna i kväll.

Blus HÄR.

Receptet på fläskfilén kommer här. En väldigt fräsch somrig rätt!
Helstekt fläskfilé med nudelsallad
4 port
1 fläskfilé
1 msk japansk soja
olja, till stekning
2-3 msk hoisinsås, att pensla med vid servering
2 msk sesamfrön
salt
svartpeppar, nymalen
Sallad
200 g risnudlar
1 cosmopolitansallad
2 morötter
6-8 romanticatomater
2 avokador
1 gurka
2-3 salladslökar, finstrimlade
1 kruka färsk koriander
1 limefrukt, i klyftor till garnering
Dressing
50 g inlagd ingefära, gari
2 limefrukter, saften
1 msk japansk soja
1 msk sesamolja
1 msk salladslök, strimlad
0,5 röd chilifrukt
Sätt ugnen på 150 grader. Putsa filén. Salta och peppra den runt om. Pensla med soja. Bryn köttet runt om. Lägg i en ugnssäker form. Ställ in i ugnen ca 25 minuter. (Ida körde dock sin i sous viden istället, blev väldigt saftigt och mört.)
Mixa alla ingredienser till dressingen med stavmixer till en slät dressing. Ställ svalt fram till servering.
Tillaga nudlarna enligt anvisning på paketet. Häll av i durkslag och spola dem i kallt vatten. Klipp nudlarna så att de inte är så långa. Lägg dem på ett stort serveringsfat.
Skär salladen i strimlor. Skala och skär moroten i tunna strimlor. Dela, kärna ur och skär avokado i skivor. Klyfta tomaterna. Strimla salladslöken.
Blanda nudlarna med den strimlade salladen på fatet. Toppa med morot, avokado, tomater och salladslök. Ringla över dressingen och toppa med hackad koriander och limeklyftor. Pensla den färdiga fläskfilén med hoisinsås och strö över sesamfrön. Skär i skivor och lägg upp på salladen.

Det där med att dela nudlarna missades visst, hehe. Stora saxen fick åka fram.
Sen blev det lite snacks och GVFÖ! (Och invigning av mina nya glasögon, håller på och vänja mig, älskar dem!)

Önskar er en trevlig kväll. Det ska jag ha!
KRAM
Nudelsallad kunde jag äta varje dag med olika protein till tror jag. Så gott