Indisk middag och nu blir det väl Så mycket bättre?!!

Äta ute & Takeaway Film & Serier

Godkväll på er! Vad har ni för er?

Har precis kommit hem och slagit mig ner i soffan och dukat upp en hämtmiddag för en. Huset är helt tomt och det är så tyst så det känns nästan konstigt 🙂 Alla är på vift utom jag.

Indisk hämtmat från Karishma (favvo!!). Chicken Korma.....

Ska lägga upp fötterna högt och njuta av ett glas rött eller två till Så mycket bättre. I dag är det Lena PH´s låtar som ska framföras och det tror jag kan bli riktigt kul!

I påsen, godaste brödet ever. Paswari naan. Finns det nån som sitter på receptet på detta tro??

Och är jag fortfarande vaken när det är slut så har jag laddat upp med dessa:

I morgon kommer äntligen smörgåstårtsbidragen upp!! Strulade lite med knepiga format på bilder etc men nu har jag fått ordning på det. Så i morn får ni kika in och rösta på ert favoritbidrag!!

Nu säger jag tack och godnatt!

ps) Micke och Olivia var och badade på Gustavsvik i dag med bästa kompisen Ella och pappa Johan och tur var väl det, heja Johan!! Hero of the day.

11 Kommentarer

11 kommentarer till “Indisk middag och nu blir det väl Så mycket bättre?!!

  1. Vilken härlig myskväll på solokvist! Du får gärna berätta vad tyckte om filmerna, jag är speciellt nyfiken på Melancholia.
    Kram och trevlig lördag önskar jag dig!

  2. Åh, vad mysigt! Tänk man älskar sin familj över allt annat men en kväll helt för sig själv är helt underbart ibland! Brukar alltid ladda upp med kräftor och skaldjur när jag är ensam så kan man sörpla och ha sig utan att skämmas. Kram

  3. Jag fick tårar i ögonen när jag läste artikeln om Johans insats idag med tanken på hur illa det slutade med den stackars lille killen från i somras. Men jag har så svårt att förstå hur man kan lämna sitt barn utan uppsyn i en enda sekund (!!).

    Hoppas du fick en fin kväll men familjen.
    Kram J

  4. Vilken tur för den lille killen och hans familj.
    Tyckte kvällens program var det bästa. Nästa vecka min favvis E-Typ. 🙂

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

11