
Har ni testat denna pastasåsen med kyckling och sweet chili? Hittade receptet på matklubben.se där det fått helt galet gott omdöme och lyriska kommentarer.
Vitlöksdoftande sweetchilikyckling
4-6 port
4 st kycklingfiléer
8 msk olja
6 vitlöksklyftor
6 msk sweetchilisås
3 tsk färsk ingefära
Salt & svartpeppar
1/2 msk paprikapulver
1 röd paprika
1 st purjolök
3-4 dl grädde
Gör marinaden på olja, pressade vitlöksklyftor, chilisås, ingefära, salt och peppar. Strimla kycklingen. Låt den ligga i marinaden i ca 1 timme. Stek kycklingen och tillsätt skivad purjolök och tärnad paprika. Häll på grädde, smaka av med kryddorna och låt puttra några minuter tills kycklingen är klar. Koka under tiden pasta och rör ner i såsen (eller servera grytan med ris eller klyftpotatis).


Supergott! Något till middag i kväll kanske? Sånt otroligt skönt vårväder i dag. Har inte hunnit utanför dörren än men ska öppna upp och ta 11-kaffet utomhus på altanen. Ska bli 17 grader i dag och solen lyser. Äntligen!
Denna vecka ska vi bla äta Chicken korma, Färspanna med gnocchi och Tonkatsu (japansk schnitzel). Dessa tre har jag valt i matkassen vi har. Har varit så otroligt god mat faktiskt, är positivt överraskade. Förutom matkassen har jag ett par andra rätter jag ska testa så det kommer snart i bloggen. Och det jag bakar i ugnen just nu kommer också upp.
Nya soffan är på plats, den kanske ni vill se? Även om soffbordet är försenat och hittills verkar det bli 9 (!) veckor. Vet ni något liknande soffbord nånstans så tar jag tacksamt emot tips! I kväll kommer iallafall nya gardinerna upp, blir så ombonat och mysigt!
Och vill ni ha ett serietips så kan jag tipsa om att nya säsongen av Gift vid första ögonkastet (svt play) precis börjat (äääälskar) och är det någon mer som fortfarande ser Greys Anatomy så är säsong 20 igång nu (Disney +).
KRAM
Visst är det underbart. med sol och värme, tror aldrig det varit så efterlängtat som just i år efter denna sega vinter som höll på att knäcka mig
Kycklingen ska jag göra redan ikväll, har faktiskt alla ingredienser hemma,utom purjolök men det kan nog bli bra ändå.
Önskar dig en härlig dag!
Håller sååå med, hemsk vinter. Hoppas kycklingen går hem! Önskar dig en lika härlig dag!
Älskar allt med sweet chilisås i , och detta är så gott!
Såg de senaste 2 avsnitten av nya Greys igår, love it 🙂 kramen och hoppas du hinner ut en stund i det fina vädret! Sitter på kontoret idag men ska strax äta lunch och sen får det bli en lunchprommis 🙂
Skönt med lunchprommis, det borde jag också ta en! Kaffet intogs ute, såå skönt!! Kram
Ikväll blir det lammfärsbiffar med tzatsiki här, kycklingpastan påminner om en rätt en gammal pojkvän brukade göra way back 😂
😃😅
Haha, exakt samma för mig! Undrar om det var samma pojkvän … 😂
Hahaha!!! 😅
Världen brukar ju vara liiiiten 😉 eller så är det den internationella pojkvänslagarmaträtten 😂
Nu undrar man ju vad han heter?? 🙂