Stockholm över helgen som gick

Äta ute & Takeaway People & life Stockholm

IMG_6950

 

Hej hej

Hade en så himla mysig helg som gick. Jag och familjen åkte upp till Stockholm, bodde över på Kung Carl och gjorde stan. Lite höstshopping och middag på Prinsen. Tiden gick alldeles för fort bara, herregud så kort enhelg kan vara. Men det går ju fort när man har roligt.

IMG_6951 IMG_6952 IMG_6954 IMG_6960 IMG_6962

Supermysigt på Prinsen. Härligt stojigt och fartfyllt, kändes som man satt i Paris nästan. Men däremot deras Wallenbergare? De var i n t e i min smak, jag tyckte de smakade som en stor fiskbulle – speciellt  konsistensen. En av de sämre jag ätit och jag väljer nästan alltid Wallenbergare om det finns för det är en favoriträtt. Men hört att många älskar Wallenbergarna här så jag ska inte avskräcka er, de var bara inte i min smak. Kokt och utan frasig yta. Mickes Biff Rydberg kom ut med en ursäkt om att det inte fanns någon dijonsenap i dag så den blev ju lite smaklös. Hade lite otur 😉 Men annars var det mycket trevligt.

IMG_6979 IMG_6965 IMG_6967 IMG_6988 IMG_6994 IMG_7008 IMG_7011 IMG_7018 IMG_7022 IMG_7023 IMG_7027 IMG_7028 IMG_7031

IMG_6934 IMG_6936 IMG_6938 IMG_6945

Efter en shoppingrunda och lunch på Mc Donalds (barnen fick välja ;)) så åkte vi vidare till Täby och min bästis Linda med fam och hälsade på! Så länge sen vi var där, så himla mysigt. Bjöds på god middag och satt uppe och pratade över gott vin fram till 3-snåret innan vi kröp när i gästrummet. Så trevligt så jag tog nästan inte en enda bild.

IMG_7050 IMG_7053 IMG_7054 IMG_7055 IMG_7058 IMG_7061

Plock, grillade fiskspett med hasselbackspotatis och mandelkaka med grädde och hallon. Mums!

Helgen som kommer spenderas på jobbresa (lyfter strax). Uppdaterar er på instagram stories under tiden men bloggen får vänta tills vi kommit hem. Det får bli lite gamla godingar här inne så länge som tå att upprepas och en annan och annan ny goding jag har på lager.

Enjoy så länge!

KRAM

7 Kommentarer

7 kommentarer till “Stockholm över helgen som gick

  1. Kritisk som jag är så, nej Wallenbergaren såg inte ut som man vill ha den och Rydbergaren, nej, för stora bitar. Tur att det kan vara trevligt ändå.

  2. Tyvärr är Prinsen inte vad det har varit. Tråkigt då det var en av våra favoritrestauranger förr.

  3. Nej, Prinsens Wallenbergare är verkligen inte bra. Så mjuka! Kunde inte äta upp min portion, så illa var det. Men Biff Rydbergen brukar vara bra, så där hade ni otur. Lite märkligt dock att det ens fanns på menyn om de saknade en sådan ingrediens. Håller dock med om att stämningen är toppen där, alltid fullsatt och ”sorligt”! Ha det så härligt i Dublin nu!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

7