Tic tac taco

Färs Kött Texmex Tillbehör

DSC_8102

 

 

Hej hej!

 

Sitter i ångorna av tapetklister och målarfärg och skriver. Vi kör projekt g-ö-r-a-o-m-o-l-i-v-i-a-s-r-u-m i helgen. Det blir hennes födelsedagspresent.

Micke gick äntligen på semester i går så vi kickade i gång ledigheten med middag på Amano (såå gott!) men ingen rast ingen ro nu som sagt, väckarklocka tidigt i morse och all in! Sålde av lite möbler på instagram (finns som @matplatsen där för er som vill följa mig) så nu är rummet tömt på allt utom sängen som får vara kvar. Det fick bli snabblunch i bilen på väg till Bauhaus så jag har inget gott att visa från i dag, det får bli förrgårdagens tacomiddag som tips. Har sagt det förut men Santa Marias chilimajonnäs, mangosalsa (recept HÄR) och en massa koriander höjer denna rätt tusenfalt!! Så galet gott. (Alltså gaaaalet, ni såg kanske min mage på Instagram? Haha)

 

DSC_8103 DSC_8106 DSC_8107 DSC_8097

 

Mitt favvoskal är minitubs. Hittade även så söta mini-tortillas till kidsen. Allt som är mini är lite godare och lite roligare tycker jag 🙂

I kväll blir det en annan favorit till middag och invigning av en grej jag letat efter länge. Kikar in senare igen om jag hinner!

KRAM

1 Kommentar

En kommentar till “Tic tac taco

  1. Tacos är ju verkligen barnsligt gott! Mitt tips är att enkelt baka leilas egna majstortillas som man enkelt gräddar i stekpanna. Det tycker jag gör rätten 100 ggr godare. Kram

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

1