Varm smörgåstårta på Hönökaka

Recept Smörgåstårta

 

DSC_9071

Godmorgon freeeedag!!

Startar denna dagen på balkongen i Torrevieja och avslutar den hemma i Örebro med familjen i kväll. Bästa av två världar. Sitter och njuter i skuggan på balkongen nu, här är redan över 20 grader kl 8 på morgonen. Ska nog ta en liten promenad längs havet och en kaffe nånstans innan taxin hämtar upp oss.

Har Nyhetsmorgon på på tv:n och söta programledaren har min drömblus på sig i dag, har lagt den i korgen och suktat fler ggr senaste veckan och nu var det ju ment to be, det blev ett fredags-klick på DENNA. Ljuvlig! (Har velat mellan den och DENNA kaftanen, också magiskt vacker).

Tips på smaskig fredagsmiddag kommer här. En favorit sen många år, varm smörgåstårta på hönökaka. Ni MÅSTE testa detta om ni inte gjort det.

DSC_9045

Varm smörgåstårta på Hönökaka
4 port

4 skivor Hönökaka
2 pkt bacon
3 dl creme fraiche 34 %
1 dl vispgrädde
1 stor purjolök
150 g kokt skinka
salt & peppar
körsbärstomater
riven ost

Klipp baconen i små bitar och fräs dem i stekpanna. Tillsätt hackad purjolök och låt fräsa med. Tillsätt creme fraiche och grädde och låt puttra en liten stund tills krämen tjocknar. Hacka skinkan och rör ner. Smaka av med salt & peppar.

DSC_9042 DSC_9044

Lägg en halvmåne bröd på bakplåtspapper. Bred 1/3 av röran på, osv. Det ska bli tre skivor med röra på. Avsluta med det fjärde brödet som lock. Skiva tomaterna och lägg överst, strö över rikligt med riven ost.

DSC_9047 DSC_9050

DSC_9051

In i ugnen 200 C ca 10 – 15 min tills osten smält. Servera med en god sallad. Såååå gott med den lite salta fyllningen till brödet som är lite sött.

DSC_9058 DSC_9062 DSC_9059 DSC_9065

Ha en riktigt fin start på denna fredag nu!

KRAM

Kommentera

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

0