
Hej!
Alltså den här desserten. OMG!!! Godaste på länge. Ursäkta för dåliga bilder men det var bäckmörkt när jag fotade och jag hade bråttom att hugga in, hehe. Stina svängde i hop dem till dessert på vår skaldjursafton efter Roy Fares recept. Detta måste ni bara testa. Måste måste!
Roy Fares Chokladfondant med nutella och dulce de leche
Fyllning
100 g dulce de leche
200 g nutella
flingsalt
Chokladfondant
250 g mörk choklad
250 g smör
270 g ägg, rumsvarma (4-5 st)
250 g florsocker (4 dl)
120 g vetemjöl (2 dl)
Fyllning
Spritsa ut runda bollar av nutellan på bakplåtspapper och strö över flingsalt. Stoppa in i frysen minst 30 minuter. Bollen får inte vara större i diameter än formen. Ta ut och lägg på en liten klick dulce de leche och ställ tillbaka i frysen.
Chokladfondant
Smält smör i en kastrull, ta kastrullen från spisen och tillsätt den hackade chokladen och blanda ordentligt tills all choklad har smält.Knäck upp äggen i en bunke och blanda ned det smälta smöret och chokladen. Avsluta med att blanda i siktat florsocker och vetemjöl.
Klä runda formar eller ringar 6 cm i diameter 4 cm höga med en remsa bakplåtspapper på sidorna och en i botten och lägg på en bricka som får plats i frysen.
Fyll formen till strax under hälften och ställ i frysen, ta ut efter 20 minuter och lägg i en nutella- och dulceboll centrerat i formen och fyll på med lite mer fondantsmet, inte hela vägen upp, mest så att det täcker bollen.
Baka på 185 grader i 12-14 minuter beroende på storleken på ringen eller koppen. Låt stå några minuter, ta bort bakplåtspappret i botten, lägg fondanten på din tallrik och lyft bort ringen och ta bort bakplåtspappret.
SLURP säger jag bara!
KRAM
Haha jag har kört ganska strikt mathållning under en månads tid (vinter-mys-kilona jag lagt på mig ska bort innan semestern). När jag såg detta recept hörde jag typ en änglakör sjunga och det vattnas i munnen. Detta blir det definitivt när jag är tillbaka på matchvikt igen (Tur det är snart).
Hahahahahaha!! Kram
Hur många portioner/former gäller receptet för? Ser ju galet gott ut!!
8 st tror jag!
Hej! Hur brukar du göra för att förbereda dessa inför en middag? tacksam för svar. Kram